banner281

Canan Topçu, “Hikâyem, haberi okuyanlara ilham olsun”

Muğla’nın Ören ilçesinde yaşayan Üniversiteli Canan Topçu, pandemi nedeniyle Dere köyde satın aldığı bahçede çiftçiliğe başladı.

Canan Topçu, “Hikâyem, haberi okuyanlara ilham olsun”

ÖZEL HABER:DİLEK AYVALI

Hacettepe üniversitesi İngilizce işletme mezunu olan Topçu, kariyerini tezli yüksek lisansla sürdürdü ve dil eğitimi için Amerika’ya gitti. Türkiye'ye dönüşünde İstanbul’da otomotiv sektöründe 10 yıl çalıştı. Evli ve 2 çocuk annesi olan Topçu, pandemi sonrası durma noktasına gelen sektörden ayrılarak, eşinin memleketi Muğla’ya geldi. Ören ilçesine bağlı Dere köy de arazi satın alan Canan Topçu, daha önce araştırmasını yaptığı Mor patatesi bahçesinde yetiştirmeye başladı. İlçe tarım müdürlüğünden teknik destek alarak mor patates ekimi gerçekleştirdi. Önceki gün ilk hasadı yapan Canan Topçu şunları söyledi, “2 küçük çocuğum var ve pandemi nedeniyle sağlıklı tüketim araştırmalarına başladım. Çünkü herkes bağışıklıktan bahsediyordu ve bağışıklığı güçlü olanlar bu hastalığı kolayca atlatabiliyordu. Çocukların büyüklerin yaşlıların gençlerin en sevdiği şeyden bu işe başlamak istedim: Patates. Bebekken bile ilk ek gıdaya geçtiğimizde patatesi tercih etmiyor muyuz? Alerjik bir besin değil, glüteni yok, doyurucu, kan değerini düzenliyor. Ama daha sağlıklısı yok mu? Vardı elbette. Güney Amerika’da uzun zamandır yetişen tadı ve görüntüsü efsane Mor Patates! Antioksidan değeri sarı patatese göre 10 kat daha fazla, bağışıklık destekleyici, lif oranı yüksek sindirimi düzenleyen, kalorisi düşük, kanserle savaşan, kas yapısını güçlendirici tam bir sebze. Zaten Egenin toprakları öyle verimli öyle bereketli ki ilk başlarda toprağı biraz sert bulmuştum” dedi.

Çok ümitsizliğe kapıldığı zamanlar olduğunu ifade ederek konuşmasını sürdüren Topçu, “Tarlam köye uzaktı, telefon çekmiyordu, sulama motorum defalarca bozuldu, tarlaya araçla girmek oldukça zordu, yürüme mesafesi uzundu ama gerçekten azmettim. İlçe tarım müdürlüğünden Mühendis Melike Hanım ve Barlas Bey, Tarım il müdürlüğünden Ünal Bey beni çok destekledi, şimdiye kadar bir çiçek bile büyütmediğim halde, yok olmaz, yapamazsın demediler ve bu durum beni zor zamanlarda telkin ve teşvik etti. En önemlisi büyük bir yangın atlattık biliyorsunuz; bize çok yaklaştı, çok endişelendik, evlerimizi terk ettik, her an her dakika patateslerimi düşündüm ve korktuğum olmadı. Bu ürünler benim için çok daha çok kıymetli yangından kurtuldular. Şimdi patateslerimizin hasat zamanı geldi ve kilosu 30-40 tl arası değişmekte. Ben bu işe girmeden önce çok araştırma yaptım ama kaynak bulamadım Türkiye’de yapan çok azdı ve açıklama yoktu. Katma değeri yüksek bu harika besini isteyen herkes yetiştirebilir. İthal etmektense, bu verimli güzel topraklarda herkes harika şeyler başarabilir. Hikâyemin, haberi okuyanlara ilham kaynağı olmasını istiyorum. Her şey kendi elimizde” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214