Yaşam - Sağlık:
Üniversiteliler, verilen konferanstan sonra kan ve kök hücre bağışı sırasına girdiler
banner191

HABER:GÜLÇİN ÖNEM
Belediye eski nikah salonunda düzenlenen konferansa kaymakam Celil Ateşoğlu, Kent Konseyi başkanı Doç. Funda Yoldaş, Ege bölgesi kan merkezi müdürü Dr. Gökay Gök, Ödemiş kan merkezi müdürü Dr. Osman Cengiz, Türk Kızılay Ödemiş başkanı Rıfat Boyacıoğlu, bürokratlar, üniversite öğrencileri katıldılar.

Türk Kızılay Merkezi Ege Bölgesi Müdürü Dr. Gökay Gök “ Sloganımız  “Türk kök” tüm Türkiye’de toplanan kanlar Ankara’da toplanıyor.  Burada laboratuvarlarda incelenen birinci testte kanlar, Lösemili bir hastaya uyarsa , Sağlık Bakanlığı bizden biraz daha fazla kan göndermemizi istiyor. Bizde kan veren kişiye gidip durumu anlatıyoruz ve tekrar yeteri kadar kan alıyoruz.  Ankara’daki laboratuvara aldığımız kanları bir daha gönderiyoruz. Sonuçlar bir sürü testlerden geçtikten sonra, 2 ay içerisinde bize bildiriliyor. Verilen kandaki kök hücreyi vücut yeniliyor yerine koyuyor. Bu kök hücre kemik iliğine yerleşiyor. Hasta %60-70 oranında kurtuluyor. Eğer kurtulamazsa , kök hücre tedavisi yetmezse, o zaman 2. Aşamaya geçiliyor. Kan veren kişilere kemik iliği verilip verilmeyeceği soruluyor. Doktor olmama  rağmen, kemik iliği vermekten ben bile korkuyordum. Halbuki iğne biyopsisi gibi kemik iliğine girilerek, iğne ucu kadar bir kemik iliği alınıyor. Bu sizin için hiçbir risk yaratmıyor. Alınan küçücük kemik iliği, o bebeğe, o çocuğa veriliyor kök hücreleri sağlıklı kan hücreleri ürettiğinden dolayı hasta kurtuluyor. Bu kadar basit bir şeyden neden korkar bu toplum bir türlü anlayamıyorum. Diyen Gök daha sonra”   Bizim görevimiz, eğitmek anlatmak. Kök hücre projesi oradan çıktı. %60-70 hastayı kurtarır, kurtulamayanlar için kemik iliğine gerekli her türlü bilgi  hazır. Hasta hazır, bağışçı hazır. Biz yıllarca Amerikalıların,  Yahudilerin, İngilizlerin kemik iliği havuzlarına muhtaç kaldık.  Biz Kızılay olarak, Sağlık Bakanlığı adına kök hücre bankası için numune topluyoruz.  İlk sene 80 bin bu sene 120 bin ve gittikçe artan bir bağış alıyoruz. Buna yönelik teknoloji laboratuvarlarının da kapasitesi arttırılması gerekiyor. Şuan, Türkiye’de 200bin çocuk kemik iliği bekliyor. Bu çocukları biz bunları yapıncaya kadar kaybedeceğiz. Her şey 2013 yılında başladı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 18-50 yaş arası, kronik hastalığı olamayan, daha önce kanser tanısı konmamış, hepatit B, C, AIDS, olamayan kişiler kemik iliği bağışı yapabilirler. Geçen yıl Kızılay sağlık bakanlığı adına ülke genelinde 156.213  ilik bağışı toplamış, Ege Bölgesinde ilk bağışçı benim. Bu iş kolay tutmuyor. 156.213 numuneden ancak 92 tanesi tuttu. 2015 yılında 20 bin tane bağışçıyla Ege Bölgesi birinci olmuş ve 20 çocuğumuzu kurtardık. Herkesi ilik bağışına ve organ bağışına davet ediyorum.” 


Kent Konseyinin bu konuda yaptığı proje ile ilgili olarak Kent Konseyi Başkanı Doç. Funda Yoldaş “ Kent konseyi, Ödemiş belediyemiz ve Tük Kızılay’ı ile birlikte projelendirdiğimiz bir konuda bilinçlendirme toplantısı yaptık. Güvenli kan temini ve Türk Kök projesinin ne olduğunu Kızılay merkezi Ege Bölge müdürü Dr. Gökay Gök, bizlere konuyu en detaylı şekilde anlattı. Bundan sonraki günlerde, proje kapsamında bir kampanya başlatarak, Ödemiş’te kök hücre bağışı toplamaya başlayacağız. Buradaki vatandaşlarımızdan alacağımız birer küçük tüp kan örneği ile belki onlarca, yüzlerce vatandaşımıza, Lösemi hastalarımıza katkıda bulunacağız. Bu projeye destek ve katkılarımız sürecektir.”


Üniversite öğrencilerinden kan ve kök hücre bağışı.
Belediye nikah salonunda yapılan kök hücreyle ilgili bilinçlendirme toplantısından sonra, toplantıyı izleyen üniversite öğrencileri Ödemiş kan merkezine müracaat ederek, kan ve kök hücre bağışında bulundular.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner169

banner205

banner206

UZMANINDAN RAMAZAN ÖNERİLERİ
Ramazan ayı içerisinde bulunduğumuz şu günlerde belki aklımıza gelen bir çok sorulardan biri de Ramazanda...

Haberi Oku