Yaşam - Sağlık:
Akdeniz Anemisi (Beta Talasemi) taşıyıcılığı ve hastalığı
banner209

HABER:GAMZE ONAN 
8 Mayıs dünya Talasemi (Akdeniz Anemisi) ve 8 Mayıs Kızılay Kızılhaç günü çerçevesinde Ödemiş Devlet Hastanesi, Türk Kızılayı Ödemiş Şubesi kan bankası işbirliği ile Talasemi ve kan bağışının önemi ile ilgili farkındalık oluşturmak için stant kuruldu. Talaseminin tek tedavisi olan kan nakline dikkat çekilerek kan bağışının önemi vurgulandı.
Ödemiş Devlet Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Dr. İmam Avcı Beta Talasemi ağır, tedavi düzgün sürdürülmezse yaşam süresini belirgin kısaltan ve yaşam kalitesini çok olumsuz etkileyen bir hastalıktır diyerek, “Beta Talasemi anne ve babadan çocuklara kalıtsal olarak geçen önlenebilir bir kan hastalığıdır. Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz ülkelerinde önemli bir halk sağlığı sorunudur. İnsanlarda bir özelliğe ait genlerden iki adet bulunur, biri anneden diğeri babadan geçer. Beta talasemi için anne ve babadan geçen globin geni normalse çocuk normal, biri değişikliğe uğramışsa çocuk taşıyıcı, ikisi de değişikliğe uğramışsa çocuk hasta olur.”
Ülkemizde beta talasemi taşıyıcılığı sıklığı % 2,1 dolayındadır
Bir beta talasemi taşıyıcısı, taşıyıcı olmayan normal bir kişi ile evlenirse doğacak her bir çocuk için %50 taşıyıcı, %50 normal olma olasılığı vardır. Bu durumda hastalık ortaya çıkmaz, korkulacak bir durum yoktur; ancak çocuklarda taşıyıcılık olup olmadığı araştırılır. Taşıyıcı olanların ileride sağlıklı sağlıklı çocukları olması için gerekli bilgi verilir. Taşıyıcı birisi ile evlenirse çocuklarda hastalık olabileceği anlatılır. Düzenli kan transfüzyonu ve demir birikimi için tedavi uygulanan hastalar evlenip çocuk sahibi olabilirler. Beta Talasemi hastası olan bir kişi taşıyıcı olmayan normal bir kişi ile evlenirse çocukları taşıyıcı olur, hasta olmaz; taşıyıcı bir kişi ile evlenirse her bir çocuk için %50 hasta, %50 taşıyıcı olma ihtimali vardır.


Ülkemizde beta talasemi taşıyıcılığı sıklığı % 2,1 dolayındadır. Bu sayı farklı bölgelere göre artmaktadır. Akdeniz, Ege ve Trakya bölgeleri taşıyıcılığın yüksek olduğu bölgelerdir.


Talasemi taşıyıcı hastalar hafif kansız olduğundan demir tedavisinden yarar görmezler. Hasta olanlarda ağır kansızlık vardır. Anne, baba ve çocuğun tam kan sayımı, hemoglobin elektroforezi ve genetik tetkikleri yapılarak kesin tanı konulur.


Beta Talasemi klinik olarak dört şekilde görülür.

1. Talasemi Major (Ağır Hasta Tipi )

2. Talasemi İntermedia (Orta Ağır Hasta)

3. Talasemi Minör (Talasemi Taşıyıcılığı)

4. Talasemi Minima (Talasemi Taşıycılığı)

Beta Talasemili hasta ömür boyu her 3-4 haftada bir kan desteğine ihtiyaç duyar. Kansızlığı düzeltmek için verilen kan vücutta demir birikmesine ve kalp, karaciğer, tiroid, pankreas ve dalak gibi organlarda hücre hasarına yol açar. Hastalarda kalp yetmezliği, şeker hastalığı, gelişme geriliği ve hormonal yetersizlik gibi problemler gelişir. Kemik iliği nakli hastalığı tamamen bir tedavi yöntemidir.

Peki bu hastalıktan nasıl korunuruz?

1. Toplum Eğitimi

2. Taşıyıcıların Tespiti

3. Genetik Danışma

4. Prenatal(Doğum Öncesi ) Tanı: İki talasemi hastası taşıyıcısının evliliği söz konusu ise çiftler mutlaka her gebeliğin erken döneminde (ilk iki ay ) doktora başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalıdır.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İzmir’den Elazığ’a yardım konvoyları...
Elazığ depreminin yaralarını sarmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi yardım kampanyası başlattı....

Haberi Oku