BADEMLİ KOOPERATİFİ, 'POTAMİA ERDİN'ADLI YENİ BİR CEVİZ TÜRÜNÜ TANITTI

Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi yeni yerli ceviz türünü tanıtma toplantısıyla üreticiyi bilgilendirdi.

BADEMLİ KOOPERATİFİ, 'POTAMİA ERDİN'ADLI YENİ BİR CEVİZ TÜRÜNÜ TANITTI

Haber: Süleyman Güleroğlu

Tire’nin Mehmetler Mahallesinde Tıp doktoru Erdin Devrim’in üç dönümlük bahçesinde üretilen yeni ceviz türünü tescilletmek için Bademli Kalkınma Kooperatifi harekete geçti.

Kooperatif Başkanı Selçuk Bilgi 100 metreden 1.800 metreye kadar olan yükseklerde yeni adını tescilletildiği Potamia Erdin adlı ceviz türünü ektirtti. Olumlu sonuç alınca, bu işin kooperatif olarak aynı adla tescillini yaptırdı.

Çürüksüz ve verimi yüksek olduğu için kooperatif bu cevizi Bademli’nin mitolojik ismi olan Potamia ismine tıp doktoru Erdin’i de katarak, yeni ceviz türünü tescilini sağladı. Tire’nin Mehmetler Mahallesinde bulunan ceviz bahçesine gidilerek, burada bulunan ürünler incelendi. Ve bir de ceviz silkme etkinliği düzenlendi.

Ceviz etkinliğine Tarım Bakanlığı Bitkisel üretim genel müdür yardımcısı Suat Yılmaz, İl Tarım müdürü Musa Bakan, Tire, Selçuk, Ödemiş ilçe Tarım müdürleri, Profesör Ali Ünal, Profesör Eftal Düzyaman, Profesör Serra Hepaksoy, profesör Mustafa Gümüş ve Mahalle halkı da katıldı.

Ege Üniversitesi Ziraat Üniversitesi Emekli Profesörlerden Ali Ünal, “Türkiye’de Ceviz yetiştiriciliği çok yaygınlaştı. Bugünde geniş alanlarda dikimleri yapılıyor.  Bizde meyvecilik 5 ile 10 dönümdür. Ama ceviz bahçeleri 500 ile 2000 dönüm gibi geniş alanlarda dikime başlandı. Bundan 40 - 50 yıl önce ceviz kapama bahçe olarak yetiştirilmiyordu Türkiye’de buralardan çok dere kenarlarında ve bahçe içlerinde tohumdan yetişmiş ağaçlardan ürün alıyorduk. Türkiye cevizin ana vatanı ondan dolayı Türkiye’de çok yaşlı ağaçlar var. Eskiden mobilya işleri cevizden yapılıyordu. Tohumdan çıkmış cevizlerimiz yine var. Üniversitelerimiz 50 yıldır ceviz üzerinde birçok çalışmalar yaptı.  Yalova, Van, Erzincan’da, Ege Bölgesinde birçok arkadaşımız seleksiyon çalışması yaptılar. Bu suretle, Türkiye’ye çeşitler kattılar.  Erdi beyin bulduğu, aşıladığı, cevizler oldukça verimli olduğu için biz de bu konu üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Cevizin verimli olması meyveninde güzel ve iri olması gerekir.  Meyvenin iklime uygun, ekolojiye uygun olması gerekiyor. Bademli Kooperatifi bunu düşünerek Bademli’nin 1000, 1200,1800 metre yüksekliğe ceviz ağaçlarını dikmişler.  Cevizin iç olgunluğu önemli Potamia Erdin adıyla yeni bir ceviz türünü Bademli Kalkınma Kooperatifi tescillemiştir. Bademli doku kültür labarıtüvarında üretilecek anaçlar satılarak, Bölgede ve Türkiye’de yeni bir ceviz türünün hep beraber göreceğiz. Bundan hem ülkemiz hem de üretici faydalanacaktır” dedikten sonra Traktöre bağlanan bir iple traktörün çalışması sonucu ağaçtaki cevizler süratli bir şekilde yere dökülmeye başladı. Bunu mahalle kadınları topladı. Daha sonra başka bir makinanın içerisine yerleştirilen cevizlerin kabukları soyuldu. Bu cevizlerin toplanmasına Köy Koop başkanı Neptün Soyer’de eşlik etti.

Tarım Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Suat Yılmaz, “ Potamia Erdin ceviz çeşidini tanıtımı bahçe gününü düzenleyen emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bizler Tarım Bakanlığı genel müdürlüğü olarak sahada hangi çalışma varsa, kimler bu çalışmayı katkıda bulunuyorsa, Sayın bakanımızın verdiği talimatlarla fırsat buldukça yerinde o insanları teşekkür etmek için yanlarına kadar gidiyoruz.  Seleksiyon işi çok zor bir iştir. Değerli hocalarım bunu çok iyi bilirler. Seleksiyon yoluyla bu cevizimizi tescile gönderip ülkemize yerli bir ceviz çeşidi kazandıran ve bu yolda emek sarf eden herkesi kutluyorum. Teşekkür ediyorum. Bakanlık olarak böyle güzel çalışmaları takip ediyoruz. Bademli Kooperatifi gerçekten takdir edilecek bir kooperatif. Sayın bakanımıza sunacağım raporda bundan böyle birçok kooperatif yöneticilerin ve ortakların buraya gelip buradan örnek almalarını sağlaması konusunda raporumu sunacağız. Bu arada kooperatifle kalkınmanın önemini biliyoruz. Kooperatiflere her türlü yardımı yapmaya hazırız. Çünkü yapılan iyi işleri burada gördük” dedi.

Kooperatif Başkanı Selçuk Bilgi, “Potamia Erdin’i sizlere, üreticilerimizi ve tüm Türkiye’ye anlatacağız. 1968 yılından beri Kooperatif olarak bir çok ilke imza attık. Çok zorluklarla karşılaştık ama yılmadık. Potamia Erdin’in ilk tespit edildiği ağaç İzmir İlinin Tire İlçesi Mahmutlar köyünde 2000'li yılların başlarında bir çiftçi tarafından sınır ağacı olarak bulmuştur. Birkaç yıl boyunca yerinde gözlem yapılmış. Ceviz çeşit özelliklerini şu anda piyasada ihtiyacı karşılayacak derecede olduğu tespit edilmiş. Gerekli Ar-Ge çalışmaları başlatılmıştır. En önemli özelliği ise, piyasadaki yabancı çeşitlerle kolaylıkla yarışabilecek özelliklere sahip yerli bir ceviz çeşidimizdir” dedi.

Daha sonra Ödemiş Kaymakam vekili ve Bayındır Kaymakamı  Mustafa Ali Öztürk  ile Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş Başkan Selçuk Bilgi’yi kutlayarak her zaman yardımcı olacaklarını belirttiler.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2019, 17:55

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234