Tayfur Çiçek, "Bu karar Tirelilerin kararı değil"

İYİ Parti’ye bırakılan Tire’nin CHP’li Başkanı Çiçek: Üzülmemek, kırılmamak elde değil!

Tayfur Çiçek, "Bu karar Tirelilerin kararı değil"
banner267

Tire Belediye Başkanı Çiçek, partisinin ilçesini 31 Mart yerel seçimleri için İYİ Parti’ye bırakması karşısında, “Neye inanmadılar? Biz yine rahat rahat kazanabilecek durumdaydık. Üzülmemek, kırılmamak elde değil. Biz yaptığımız hizmetlerden eminiz. Başvuru yapmadım. Ama devam etme niyetim vardı. Görevimin başındaydım. Demek örgütün işlerine karışmak lazımmış! Parti böyle yönetilmemeli. Görevdeki başkanlar pazarlık konusu yapılmamalı. Kusurumuz varsa söylenmeliydi” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile İYİ Parti arasındaki Millet İttifakı’nın İzmir özelindeki aday tablosu netleşti. Buna göre CHP, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığında ve 23 ilçede temsilcisini seçime sokacak. İYİ Parti’ye Tire ve Kiraz bırakıldı. Ayrıca iki parti Konak, Karşıyaka, Torbalı, Selçuk ve Urla’da ise kendi adaylarıyla yarışa dahil olacak. Toplama bakıldığında İYİ Parti’nin 7 ilçedeki adayları pusulada seçmenin karşısına çıkacak.

İzmir’de CHP’nin iktidarda olduğu ve İYİ Parti’ye bırakılan tek ilçe olma özelliğine sahip Tire’de Belediye Başkanı Tayfur Çiçek açıklamalarda bulundu. CHP’li bir ilçede partisinin seçime girmeyecek olmasını değerlendiren Belediye Başkanı Çiçek net ifadeler kullandı. Geçmişte Anavatan Partisi’nden (ANAP), Demokrat Parti (DP) ve CHP ile seçim kazanan Başkan Çiçek yeni süreçte parti değiştireceği yönündeki iddialara da cevap verdi.

NE BEKLENİYORDU, DAHA NE İSTENİYORDU, BEN ANLAYAMADIM!

Çiçek, “Bu kararı verenlere nedenini sormak lazım. 64 sene sonra CHP’li bir başkan olarak Tire’de seçim kazanmışım. Neye inanmadılar? Biz yine rahat rahat kazanabilecek durumdaydık. Böyle bir tercih kullanmışlar. Üzülmemek, kırılmamak elde değil. Biz yaptığımız hizmetlerden eminiz. 5 senede 5 tane Türkiye ödülü aldık. Gayet güzel giden bir belediyemiz var. Tıkır tıkır maaşlar yatırılıyor. Yatırımlar devam ediyor. Ne bekleniyordu, daha ne isteniyordu, ben anlayamadım! Kriter nedir? Hayırlısı olsun demekten başka yapacak bir şey yok” dedi.

DEMEK ÖRGÜTÜN İŞLERİNE KARIŞMA LAZIMMIŞ!

Çiçek, “Bizi genel başkan her zaman Ankara’ya topları, şunu özellikle söylerdi, ‘belediye başkanları ilçe örgütlerinin işlerine karışmayacak, ilçe örgütleri de belediyenin işlerine karışmayacak’… E güzel! Biz de öyle yaptık. Demek karışmak lazımmış! Sonra aday adaylığı safhasında, herkes aday adayı oldu. Neymiş, demokrasi varmış! Fakat bu aday adayı genç arkadaşlar burada CHP’li bir belediyenin olduğunu unuttular. Gelişigüzel, mesnetsiz bir sürü iddialarda bulundular. Kamuoyunda imajı zedelediler. Bize zarar verdiler” açıklamasında bulundu.

HALKLA BENİM ARAMDA BİR SORUN YOK

Aday adaylığı noktasında herhangi bir açıklama ve başvuru yapmayan Çiçek, siyasetin adabı gereği zaten doğal aday olduğu için böyle bir yol izlediğini aktardı. Çiçek, “Başvuru yapmadım. Ama devam etme niyetim vardı. Görevimin başındaydım. Görevimi yaparken niye aday adayı olayım? Böyle şey olur mu? Benim gibi birkaç belediye başkanı da yapmadı. Bilmiyorum bu sebebin arkasına mı sığınılıyor? Bana kimse de sormadı! ‘Burayı İYİ Parti’ye bırakıyoruz’ diye kimse bir şey de söylemedi. Ben yeni bir başkan değilim. Bu işi 15 senedir yapıyorum. 3 farklı partiden seçim kazandım. Bu bizim tercihimiz değildi. Hep son dakikada gol atmaya çalışan insanlar ait olduğumuz yerden bizi uzaklaştırmaya çalıştılar. Biz de gittik başka yerden seçildik. Halkla benim aramda bir sorun yok” diye konuştu.

GÖREVDEKİ BAŞKANLAR PAZARLIK KONUSU YAPILMAMALI!
“Başka partilerden teklif var mı?” ve “Birkaç gün önce ‘gereğini yaparız’ şeklinde bir açıklamanız olmuştu, şu an ne yapmayı düşünüyorsunuz?” sorularını yanıtlayan Çiçek, “Sağ olsunlar, teveccüh gösteriyorlar, arıyorlar. Akşamüzerinden itibaren (karardan sonraki gün içini kast ederek) aramaya başladılar. Ama ben şu an olayın kırgınlığını üzerimden atmış değilim. Yerimde duruyorum. Ne yapalım! Gereğini yapmanın içinde emekliye ayrılıp gitmek de var. Bu arz talep meselesi. Halk ‘yahu kardeşim biz senden hizmet alıyoruz, şehrimiz iyi gidiyor, memnunuz’ derse orası başka. Yine de kırgınım. Parti böyle yönetilmemeli. Görevdeki başkanlar pazarlık konusu yapılmamalı. Kusurumuz varsa söylenmeliydi. Şurada şu var biz de böyle tercih kullanıyoruz denilirdi biz de başımızın üstünde derdik, saygı duyardık. Şu an beklemedeyim” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2019, 13:24

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214