Siyaset:
AK Partili Dağ'dan Tire ve Ödemiş'e müjde!

Türkiye’nin en verimli topraklarına sahip olan Küçük Menderes havzası, özellikle son yıllarda yapılan teşvik, destekleme ve hibe programları sayesinde tarım ve hayvancılık sektörlerinde bir merkez haline geldi.

Yatırımlar ile birlikte daha verimli tarım ve hayvancılık olanaklarına sahip olan bu bölgeye iki önemli yatırım daha geliyor. Bunlardan birisi Ödemiş’te inşa edilecek olan ve içinde premiks üretim tesisi ile hayvan yemi fabrikası da barındıran, süt ve süt ürünleri işletme tesisi, diğeri ise Tire ilçesinde yapılacak olan karma hayvan yemi üretim tesisi olacak.

"Kazanan Çiftçimiz Olacak"

Süreci yakından takip eden ve yatırım programına alınması için yoğun bir mesai harcayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ “Ödemiş’te yapacağımız tesisle birlikte sütü daha iyi değerlendirme fırsatımız olacak ve yüksek standartlarda bir süt sığırcılığı yapılacaktır. Ayrıca mevcut arazi üzerinde yapılacak ikinci yatırımımız ise, hayvan yeminin zenginleştirilmesiyle, katma değerin artırılmasına yönelik premiks üretim tesisidir. Tire’de yine yüksek teknolojinin kullanılacağı hayvan yemi üretim tesisi yapıyoruz” dedi.

Yapılacak entegre tesislerle kooperatifin piyasa içindeki gücünün artacağını ve bunun da çiftçiye olumlu bir şekilde yansıyacağını ortaya koyan Dağ şunları söyledi, “Kooperatifin yem piyasası içindeki payı yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkacak. Böylece yaşanabilecek dengesiz dalgalanmalar karşısında kooperatifin fiyat dengeleme gücü artacak ve çiftçimizin yem fiyatları artışlarından dolayı yaşayabileceği mağduriyetlerin önüne geçilmiş olacak.”

Tire ve Ödemiş Organize Sanayi Bölgelerinde kurulacak tesislerin bölge ekonomisine de büyük katkı sağlayacağının altını çizen Dağ, “Gıda sağlığının en üst düzeyde tutulacağı ve bölgeyi canlandıracak olan bu tesisler toplam 52 milyon dolara mal olacak ve tamamlanınca buralarda 300’e yakın personel istihdam edilecek. Ayrıca bu tesislerin varlığı bölgedeki ekonomik rekabeti artıracak, böylelikle kazanan çiftçimiz olacaktır. Çiftçilerimizin sorunları asgari düzeye inecektir” şeklinde konuştu.

" Bu Tür Yatırımlarla Gelmeye Devam Edeceğiz"

Yaptığı açıklamada Ak Parti iktidarında çiftçiye verilen önemin altını çizen Dağ “AK Parti iktidarında çiftçimiz hak ettiği değeri görmüştür. 2002 yılında İzmir’e verilen tarımsal destek 45 Milyon TL iken, 2017 yılında bu rakam 395,5 Milyon TL’ye çıkmıştır. 2018 Temmuz ayı itibariyle 345 milyon TL’ye ulaşan bir destek olduğunu belirtebiliriz. Bu da AK Parti iktidarında İzmir’imize yapılan yatırımın neredeyse 10 kat arttığını gösteriyor. Seçim döneminde de bölgenin öncelikleri için hemen çalışmalara başlayacağımızın sözünü vermiştik. Ödemiş, Tire, Beydağ, Bayındır ve Kiraz’a birçok yatırımlar yaptık ve bölgeden bir kardeşiniz olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bu projelerin hayata geçmesi adına 7 yıldır İzmir- Ankara arasında tabir doğru ise mekik dokuyoruz. Bölgedeki üretimin artması için hemşerilerimize bu tür yatırımlarla gelmeye devam edeceğiz” dedi.

AK Parti olarak her zaman üretenin yanında olduklarını belirten Hamza Dağ, “Bizler üretmeliyiz, üreterek büyümeliyiz. Bu tarz yatırımlar dışarıdan gelen ekonomik saldırıları kırma noktasında önemli girişimlerdir. Üretim odaklı bir büyüme ile gerçekleştireceğimiz gelişim, ekonomimizin daha sağlam ve sarsılmaz temeller üzerine inşa olmasını sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Ödemiş'e Süt Ve Yem Tesisleri"

Ödemiş’te yapılacak 40 milyon dolarlık yatırım ile 70 dönümlük arazi üzerine kurulması ve günde 150-200 ton üretim kapasitesine sahip olması öngörülen tesiste bölgedeki çiftçilerden elde edilecek sütün değerlendirilmesi planlanıyor.

Bu üretim sonrası elde edilen peynir altı suyunun uygulanacak işlemler sonrası peynir altı suyu tozuna dönüştürülmesi ve neticede günde 150 ton süt tozu elde edilmesi hedefleniyor.

Bunun yanı sıra, hayata geçirilecek projede yem fabrikası ve premiks üretim tesisleri kurulacak. Böylece ödemiş, hayvan yemi üretimi konusunda, ileri teknoloji bir tesise sahip olmakla birlikte, önemli bir atılım gerçekleştirmiş olacak.

"Tire'deki Tesise Son Teknoloji Takip Sistemi"

12 milyon dolarlık bir yatırımla faaliyete geçmesi planlanan Tire’deki karma hayvan yemi üretim tesisinin depo kontrolü bilgisayarlarla ve uzaktan erişimle sağlanabilecek. Tesisin içinde ayrıca baklagil ve nişasta kökenli hammaddelerin hayvanlardaki olumsuz etkilerini denatüre ederek yemde kullanımına müsaade eden Ekspander ünitesi de yer alacak.

Hammadde, yan sanayi, ulaşım gibi unsurlar değerlendirildiğinde, yapılacak yatırımların sadece Ödemiş ve Tire’ye değil, Küçük Menderes bölgesinin tamamına ekonomik avantajlar sağlaması bekleniyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner169

TIPATIP BENZERİNİ
GÖRENLER ŞAŞKINA DÖNDÜ

Haberi Oku