Öncelikle bir önceki yazım ile ilgili alakadan dolayı teşekkür ederim. Gerçi benlik bir şey değil de milletin canına tak etmiş bir konuyu seçmişim olsa gerek ki nerede ise arabası olan her kesimden destek aldım. Bu desteklerini verirlerken tabii ki kendi başlarına gelen olayları dinledim, önerilerini aldım. Kısaca bu konulara değinerek bilgilendirme yaparak yetkililerin en kısa zamanda bu konuyu çözeceğine inanıyorum…!    
Yazımı okuyan bir kardeşimiz bana ulaşarak bir esnafımızın başına geleni anlattı bende bizzat gidip kendisinden dinledim fakat bir değil birkaç esnaf kardeşimizin başına gelmiş bu olay;  kısaca bunu zikredeyim. Çarşı esnaflarından bir kardeşimizin dükkanın önünden arabasını haczederler park ücretinden dolayı ve o cadde üzerinde bulunan 8 – 10 kadar esnafın yapılacak bir şey yoktur. Bu aşamada …. 352 TL. para öder ve işi için olmazsa olmaz arabasını çıkarır. 11 dakika ve 3 TL’den dolayı ve haberi bile yok icradan evde ablası imzalamış. Kimisini muhtara tebliğ etmişler… Bu açıdan bakınca park ücreti resmi gibi gelebilir; aslında şu kişiler haciz ihbarnamesi geldiğinde itiraz etselerdi bu durum karşılanmazdı. Hiçbir dayanağa dayanmayan bu park cezası delilde yok kafalarına göre yolluyorlar. 15 günlük süreçte itiraz olmayınca borcu kabul etmiş olduğumuzdan bundan sonraki haciz işlemi yasal olmuş oluyor ve yapacak bir şey kalmıyor. Esnaf zaten sıkıntılı birde başına böyle yasal olmayan ödemeler geliyor. Kardeşimizin anlattığı üzere dükkanın önünde mallarını arabaya yüklüyor yada boşaltıyor en doğal hakkı. 11 dakikada kesmişler bir fişi …          yorumu size bırakıyorum…
Ticari taksici abilerim geldi kardeş bizim durumumuzu da yaz biz bu işten ekmek paramızı çıkarıyoruz. Müşteriyi bir yere götürüyoruz alışveriş ediyor bekliyorum gelip bize 3 TL yazıyorlar arabanın içindeyim ya müşteriye diyoruz abi bekleyemem park ücreti var müşteride bir daha bizi işe çağırmıyor yada …
Bir esnaf anlattı ki ilginç ;cadde üzerine park etmiş arabaların arkasına park eden bir araca park ücreti kesiyor görevli biraz ileride çevirme yapan Trafik Polisi Abimiz görüyor hemen görevlinin yanına gidiyor sen ne yapıyorsun diyor benim Trafik Cezası keseceğim yerden nasıl park ücreti alıyorsun…! Devlete gidecek olana da engel oluyorlar … Nerde trafik sorunu çözümü sadece gelsin 3 TL’ler. Belki bunda görevlinin suçu yok bilmiyor ama eğitim yok ki salmışlar çarşıya … her şey mubah…
Bir ilginç ama o kadarda sık yaşanan olay özellikle yabancı plakalıların başına çok gelen tarzdan …. Vatandaş arabayı park etmiş 5 dakikada işini halletmiş arabasının başına geliyor bir kağıt 10 dakika ücretsiz saat dakika yazılı ama gel gelelim OTOPARK GÖREVLİSİ yok…Vatandaş bazen 10 dakika bazen 20 dakika görevli arar … Görevli geldiğinde 10 dakikayı geçmiş oluyorsunuz doğal olarak 3 TL … yani 10 dakikada hikayede … parkları bile yanık unutup hareket alinde olsanız nerede ise park ücreti ödeyeceksiniz..! Tabi bu durumla karşı karşıya kalınınca yine bir gürültü patırtı Tire caddelerinde… 3 TL demeyip geçmeyin arkanızdan haciz gelir 
Mahalle duyar rezil olursun A de bakayım -A- bi de Y de -Y- şimdi bi de I –I buda bizim için P – P
oku bakım AYIP oku bakim AYIP…
Maksat çoluk çoçuk öğrensin hayatın çetin yollarını
Kaptırmasınlar kimseye kafalarını ve kollarını
Hani baba olarak vazifemiz tabi uyandırıp ikaz etmek
Uzunlar yanmıyor hakim bey kısa yoldan anlatmak gerek 
ALLAH RAHMET ETSİN BARIŞ ABİMİZİ yeri gelmiş park etmişken analım…
Kesinlikle ve kesinlikle gelen arkadan otopark ücretlerine itiraz edin ve mahkemeye verin… Onlar size hiç acımıyor gözünüzün yaşına bakmıyor çoluk çocuğunuzun rızkını göz dikiyorlarsa bizlerde hukuk yolu ile hakkımızı arayalım. Tabi bu uygulamanın gelmesine vesile olanları da unutmayın…!
Bana göre çözümlerden biri ; madem şehir içi trafiğini rahatlatmak amaç ve illaki yapacaksınız park yeri olarak belirlenen yerlerde 30 dk. bedava sonrası 1 TL her yarım saat sonrası 1 TL 3 - 5 TL tüm gün … Amaç bu bölgelerde devamlı parkı önleyerek trafik sakinleşir millette işini rahat halleder. Diğer türlü usule uymayanları da trafik polislerimiz cezasını keser şehir bir düzene girer . hem bu sayede şehir içinde trafik rahatlar iş için gelen de rahat park yeri bulur işini halleder gider. Esnafta bundan kazanır. Milleti sık boğaz etmek ancak ihalecilerini işine yarıyor. Esnafın değil. Oysaki uygulamayı getirenleri seçenler esnafımız vatandaşımız … İhaleciler değil …! Zaten bu işinde ihale usulü ile yapılmasına karşıyım belediye kendi bünyesinde yapması gerek. Yoksa mafyacıklar oluşmaya başlıyor … Büyükşehirlerden biliyoruz.
Bu işin özeli bana göre şu şekilde olur. Otopark işi yapacak kişi kamuya ait olan yeri değil de özel bir yer alır burayı otopark haline getirir. Denetlemesi kamera sistemi ile kompleks bir yapı haline getirir buna tamam derim . Vatandaşın dükkanının evinin önü kiralanmasına karşıyım.
İyi haberle konuyu kapatayım . İhale fes olacağı söylentileri var. Yerel seçimler yaklaştığı için bana normal geliyor sıkıntılı bir durum bu seçmen için aday içinde… Balık hafızalı olmayalım … Kaz gelen yerden tavuk esirgenmez mantığını güdenlere tepkilerimizi verelim … Yanlış bir uygulama idi madem neden daha önce el atılmadı… Seçim süreci girdiğinde bu haberler dolaşmaya başladı… “Ne kopardık kar mantığı” ile yönetiliyor isek ve de tepkimizi vermiyor isek suçlu aramayalım Suçlu biziz. Allah-u Teâlâ’nın dediği gibi “Nasılsanız o şekilde yönetilirsiniz!” daha iyi yönetilmek adına bizler bu köşelere talip olduk.
“Mahalle aralarına park ederiz hem arabamızı hem canımızı.”
Saygılarımla…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner169

banner205

banner206