"Tarihi Mekânlarımızın Tanıtımı ve Kullanımı" konferansı yapıldı

Tire Kültür Derneği, "Tarihi Mekânlarımızın Tanıtımı ve Kullanımı" konulu konferans düzenledi.

"Tarihi Mekânlarımızın Tanıtımı ve Kullanımı" konferansı yapıldı

Haber: Dilek Ayvalı

Araştırmacı Yazar Ahmet Munis Armağan, Tire Kültür Derneğinin Tire Kaymakamlığı ve Tire Belediyesi işbirliği içinde gerçekleştirdiği "Tarihi Mekânlarımızın Tanıtımı ve Kullanımı" konulu bilgilendirme toplantısında konuştu.

Araştırmacı Yazar A. Munis Armağan ve Müze Uzmanı Faruk Tekin’in konuşmacı olarak katıldığı bilgilendirme toplantısına Tire Kültür Derneği Başkanı Seyfullah Ayvalı, Tire Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Emrah Süreklier ve Tireliler katıldı.

Armağan konuşmasında cemaatsiz kalan ve sanatsal ve tarihi açıdan değerleri büyük olan cami ve mescitlerin kaderlerine terk edildiğini belirterek, “Çanakçı Mescidi, cemaati başka bir camiye gittiği için kaderine terk edilmiş. Yayla Fakıhlar Mescidine çöp dökülüyor ve hayvan bağlanıyor. Beylik dönemi eseridir ve sanatsal ve tarihi açıdan değeri vardır bu mescidin. Cemaatin gideceği camilere önem verilmiş. Tarihi eserler yanlış politikalar yüzünden unutuluyor” dedi.

Program sonunda Tire Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler personeli Emrah Süreklier, Tire Belediyesi adına konuşmacılara çiçek takdim etti.

Tire Kültür Derneği Başkanı Seyfullah Ayvalı konferansa destek olan Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran’a ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2020, 00:30

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227