SÜLEYMAN ÖVÜL

Abalı Zeybek Efe

Küçük Menderes Nehrimizin uzunluğu 175 km’dir. Bu alanda topraklarımız can suyu ile hayat buluyordu. Bu nehrin sayesinde tarımsal alanlarda sulama yapılıyor, maliyeti düşük sulama gerçekleşiyordu. Bizler yıllardır bu menderes sayesinde yaşıyorduk. Artık Türkiye’de en kirli nehrin 2. sırasındayız. Havzamız su, toprak olarak ağır metal ve radyoaktivite kirliliği altındadır.

Sularımız çekilmiş ve çölleşmeye gidilmektedir. Bu konuyu da yılladır dile getirmekteyiz.

Ziraatçı kardeşlerimizin zirai mücadele yaptıkları ilaç kutularından tutunda sanayi atıklarını plastik ambalaj çuval vs gibi atıklarını o güzelim nehrimize bıraktıklarını görüyoruz. Ayrıca Ödemiş ve Tire’nin kanalizasyonu salınmaktadır. Bu acı tabloya bir dur demeliyiz.

Şimdi Ölüm Saçıyor

Dünyanın en verimli ovasından bahsediyoruz. Küçük Menderes nehrimiz bir zamanlar hayat veriyordu. Kıyısında lokantasından tutun, kenarında yüzmeden, 175 km alanın 93 km alanı tamamının sulandığı içinde balıklarıyla, kuşlarıyla süslenen hayat kaynağı şimdi ölüm saçıyor. Kirliliği ile yer altı sularına zarar vermesinden, bazı kaçak sulama yapan ziraatçılardan ve sanayi atıklarından ölüm alanı olmaktadır.

Tarım arazilerimiz zehirlenmektedir. Zaman zaman basından okuduklarımızda yapılan ölçümler de zehir saçıyor 4. sınıf su denilmekte ama hala bir önlem alınmamaktadır. Kirliliğin yanı sıra kurumakta ve çölleşmekte olan küçük menderesimize sahip çıkalım. Feryadımız can damarımız nehrimizin güzelliği eski haline getirilmesidir. Küçük Menderes sanayi veya atık kanalizasyonu değildir. Doğal nehrimiz kirletilmemelidir.

Temiz nehir bizlerin de hakkı

Bölge halkı bu pis kokudan mustarip, özellikle yaz aylarında kötü koku yaşamı olumsuz etkilemektedir.  Bu konuda yetkililerden çözüm bekliyoruz. Temiz nehir bizlerin de hakkı.

Ağır metal yağ kokusu nehrin kirliliğine sebep olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Kuraklığın yanı sıra koku ve kirliliğinden dolayı daha da olumsuz boyutlara ulaşılmaması için dur diyelim. Yıllardır köşemizde yazıyoruz. Zaman zaman Dernek olarak dilekçe ile müracaatlarımızı yapmamıza rağmen bir arpa boyu gelişme olmadı. Atalarımızın bıraktığı bu mirasa sahip çıkalım. Yok olmasın nehrimiz can damarımız.

Temiz nehir görsün neslimiz.

Berrak aksın Nehrimiz.

Balıklar yüzsün, Söğütler süzülsün.

Eskisi gibi günlerimiz.

Yayılsın kuzularımız, İçilsin sularımız

Temiz bulsun gelecek neslimiz.

Küfretmesin Gençliğimiz.

Yeşil Tire, Temiz Çevre, Berrak Nehir, Gürültüsüz Şehir, Sağlıklı İnsan

Huzurlu Kent için El Ele.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner169

banner206