Gündem:
Üreticiye Koca Destek

HABER:SÜLEYMAN GÜLEROĞLU
Bademli Tarımsal kalkınma töreninde Ödemişli 58 üreticinin katılımıyla gerçekleştirilen arıcılık kursu mezunlarına sertifikaları ve arı, kovan ve arıcılık malzemeleri dağıtıldı.


İmza Törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, Kooperatif Başkanı Selçuk Bilgi, CHP Ödemiş İlçe Başkanı Mehmet Kiremitçi, CHP Milletvekili Aday Adayı Mehmet Birlik, CHP Kadın Kolları Başkanı Sezer Türkmenoğlu, Bademlili üreticiler ve Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitleri Derneği üyeleri katıldılar.


Kooperatif Başkanı Selçuk Bilgi, “Her Şey Aziz Başkan Sayesinde”
Azerbaycan'da 5 bin dönüm meyve bahçesi kurarak üretime geçtiklerini, Özbekistan'da ortaklık gerçekleştirerek üretim faaliyetlerini ülke sınırları dışına çıkardıklarını ifade eden Bilgi  “Artık ihracata yönelik adımlar atıyoruz. Büyükşehir Belediyesi desteği hava tahmin ve erken uyarı sistemini hayata geçirdik. Yine Aziz Başkanımızın desteğiyle soğuk hava tesisimizin içinde paketleme tesisimizin kurulumu neredeyse tamamlandı. Yakında marketlerde paketli ürünlerimiz hazır olacak. Büyükşehir Belediyemizin kestane dal kanserine karşı büyük destekleri devam ediyor. Artık birlikte olmanın, örgütlenmenin, birlikte üretmenin önemini kavradık. Bundan geri gitmemiz söz konusu olmayacaktır. 10 yıl önceyle kıyasladığımızda tarımda yüzde 5,5 büyümeyi elde ettiysek, köyden kente göçü önlemede başarılı olduysak, tarımda istihdamı yüzde 50 arttırdıysak, insanlara sağlıklı, hijyenik ürün verebiliyorsak bunda en büyük pay İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nundur. Bugün sizlerin sayesinde 'doğduğun yerde doymak için kooperatif' diyebiliyoruz"


Kocaoğlu’na minnet
Bademli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi, kooperatif olarak Büyükşehir Belediyesi ile 10. alım protokolünü imzaladıklarına dikkat çekerek "Büyükşehir Belediye Başkanımızın destekleriyle kaliteli, standart, sürdürülebilir iyi tarım uygulamalarıyla ürünlerimizi hem iç, hem dış pazarda satma, ülkemize, bölgemize ve ortaklarımıza artı değer kazandırma, istihdamı artırma ve köyden kente göçü azaltma yönündeki sözümüzü gerçekleştirebiliyoruz"  dedi.

Kaymakam Celil Ateşoğlu,“Bize düşen alkışlamak”
Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Bademli Kooperatifi'nin yarım asırdır ilçenin her ekonomik alanında faaliyet gösteren güzel bir birliktelik örneği sergilediğini belirterek, "Her sene kendini yenilemeye çalışıyor. Yeni alanlarda kendini göstermeye çalışıyor. Türkiye yetmiyor, yurtdışına açılıyor. Bu güzel kooperatifin yaptığı faaliyetlere İzmir Büyükşehri Belediyesi de destek veriyor. Bize de bu güzelliği alkışlamak ve bundan duyduğumuz mutluluğu belirtmek kalıyor. Büyükşehir Belediyesi'ne ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız, iyi ki üreticiye destek oluyorsunuz" diye konuştu.

Aziz Kocaoğlu, “Küçük Menderes'in 5 cengaveri"
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, törende yaptığı konuşmada bölgede faaliyet gösteren kooperatiflerin bölgedeki etkilerine değinerek şunları söyledi ; "Bu kooperatiflerimiz 10 yıl önce de çalışıyordu, belli bir noktaya gelmişti. O zamanki ekonomik durumuna, gayrimenkullerine, istihdam sayısına, cirosuna baktığımızda, hepsi en az 10 kat büyümüştür. Bayındır Çiçekçilik Kooperatifi Hollanda'ya ihracata başladı. Bademli Kooperatifi Azerbaycan'da, Özbekistan'da üretim yapıyor. 10 yıl önce bunlar hayal bile değildi. Sütler Küçük Menderes'e dökülüyordu. Bugün bu noktalara geldik. Bakırçay ve Gediz Havzası'nda kooperatif kuruluşlarını destekleyerek güçlendirmeye çalışıyoruz. Küçük Menderes'in şansı ise bu 5 tane oluşum ve başındaki 5 cengaverdir."Paketleme Tesisinin İlki Bademli ’ye


İzmir Büyükşehir Belediyesinin üreticiye 3,5 milyon fidan dağıttığını belirten Kocaoğlu, yerelden kalkınmaya destek olmak için Bademli ‘den 71 milyon 500 bin liralık alım yaptıklarını söyledi.Başkan Kocaoğlu, 2017 sonu itibariyle kırsala 869 milyon destek verdiklerini belirtti. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından tarıma verdikleri desteğin sürdüğünü bu desteğin son halkası olarak da paketleme tesislerinin ilkini Bademli Kooperatifi için kuracaklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü

"Bayındır'da da ilçe belediyesine ait arazide çalışmalarımız sürüyor. Menderes'te soğuk hava tesisi kurmak için uygun bir arsa vardı. Arsanın sahibi Menderes Belediyesi'nden ücreti karşılığında istedik. Ancak ilçe belediye başkanı arsayı vermeme yönünde bir irade gösterdi. Tabi ki mal onun, vermeyebilir. Ama verseydi bu tesisi kurup, Menderes'teki sebze ve kesme çiçek üreticileriyle oranın kalkınması için çok büyük bir adım atacaktık."İzmir’de kalkınma Türkiye’yi geçti
Türkiye tarımının son 10 yılda kaydettiği yüzdeli 2,1'lik büyüme oranına karşın İzmir tarımının yüzde 5,5 büyüdüğüne dikkatleri çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, "Bereketli topraklara sahip bu memleketin ithalat yaptığı tarım ürünlerine baktığımızda, her Türkiye Cumhuriyet vatandaşının yüreği sızlıyor. Diğer sektörlere verilen desteğin çok azı tarıma verilseydi, bugün tarım ihracatımız katlanarak artacaktı. Bizim kuşağımız tarlada, bahçede büyüdü. Bugün böyle bir kuşak ülkeyi yönetirken tarımı kalkındıramazsak, apartmanda büyüyen, pırasa ile ıspanağı ayıramayan kuşaklarla nasıl kalkındıracağız” dedi.


Törenin sonunda alım protokolünü Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Milletvekili Atilla Sertel, Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu ve Bademli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi imzaladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, imzalanan protokole göre 2018 yılı çalışmalarında değerlendirilmek üzere Bademli Fidancılık Kalkınma Kooperatifi'nden meyve fidanı, ağaç, ağaççık, yoğurt, ayran, zeytinyağı, patates ve paketlenmiş meyve alımı yapacak.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner169

Diyarbakır, Van, Mardin ve... DEMOKRATİK "TİK"
Bak efendi... Demokraside millet, sadece oy ve çoğunluk demek olabilir. Kişilerin hakkı için asli unsuru...

Haberi Oku