Gündem:
Toplum Destekli Polisten, öğrencilere formalı pasta
banner191
  

Ödemiş Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği olarak Çapacızade İlkokulunda öğrenim gören çocuklara pasta yaptırarak çocukların mutlu olmalarını sağladı.

Futbolcu forması şeklinde hazırlanan pasta çocuklar tarafından kesilirken, beğeni ile izlendi ve ardından afiyetle dağıtılan pastaları çocuklar yediler.

Ödemiş'te toplumla ilişkilerin sağlanmasında önemli görev üstlenen Toplum Destekli Büro Amirliği, öğrencilerle olan sosyal diyaloglarını önce futbol, ardından tiyatro, konser ve bir çok etkinlikle bir araya getirerek, teşkilatın halkla kaynaşmış yüzü.

Bugüne kadar yüzlerce sosyal, kültürel etkinliklerde söz sahibi olan Ödemiş Toplum Destekli Polis Büro Amirliği böylelikle özel önem verilmesi gereken çocuklar ve gençlerle yakından ilgilenerek onların sosyal toplumda yer almalarında önemli rol üstleniyorlar.

Mahalle Polisi Ne Demektir?

Yaşadığınız mahalleyi daha güvenli kılmak adına özel eğitimden geçirilerek görevlendirilmiş, bu amaçla başta mahalle sakinleri olmak üzere sorunun çözümünde sorumluluk alması gereken tüm kurum ve kuruluşlarla irtibat kuran ve zaman zaman da mahalle toplantıları yaparak sizleri bilgilendiren, özel üniformalı, motosikletli, polis memurlarıdır. Mahalle polisleri; İnsan Hakları, Halkla İlişkiler, Etkili İletişim Teknikleri, Toplum Psikolojisi, Beden dili ve Suç Analizi gibi konularda uzmanlar tarafından özel eğitimden geçirilmiştir. Ayrıca Toplum Destekli Polisler, yerel sorunlara odaklanmıştır. Mahalle Polislerinin yegane görevi, mahallelerini daha güvenli ve yaşanabilir hale getirebilmektir. Bu amaca ulaşabilmek için başta yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleri olmak üzere toplumun tüm kesimleri ile etkileşim halindedir. Toplum Destekli Polislik uygulaması ile getirilen en büyük yenilik; Mahalle Polisliği sistemidir. Sizin mahallenizin güvenlik sorunlarını çözmek için görevlendirilmiş bir mahalle polisiniz vardır. Mahalle polisiniz sizin en yakın güvenlik danışmanınızdır. Polisi ilgilendiren her türlü konuda bilgi vermeye hazırdır ve donanımlıdır.
Mahalle polisliği sistemi ile yapılanan TDP;
-Mahallesindeki güvenliği tehlikeye düşürebilecek eksikleri tespit edip gidermeye çalışır.
-Eğer eksiklik başka bir kurumdan kaynaklanıyorsa o kurumları da harekete geçirir.
-Mahallesinde yaşayanları bilgilendirmek için bilgisayar destekli sunumlar yapar.
-Geleceğimiz olan çocuklarımızı bilgilendirmek için okullarda paneller düzenler, veli toplantılarına katılır.
-Herhangi bir suçtan dolayı mağdur olan vatandaşlarımıza destek olur, yasal süreçle ilgili bilgi verir.
Web Üzerinden 'Mahalle Polisi'ne Ulaşılacak

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı "Web Üzerinden Mahalle Polisine Erişim Projesi" başlattı. Projeyle birlikte vatandaşlar, e-devlet kapısı olan 'www.turkiye.gov.tr' adresi üzerinden mahallelerinde görevli toplum destekli polis ve iletişim bilgilerini görebilecek. Asayiş Dairesi Başkanlığı koordinesinde, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ve Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ'nin ortak çalışması ile hazırlanan proje, 81 il ve ilçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik (TDP) birimlerince yürütülecek. Web Üzerinden Mahalle Polisine Erişim Projesi"nin uygulanmasıyla vatandaşlar mahalle polisini öğrenebilecek ve Toplum Destekli Polislik hizmetleri hakkında bilgi sahibi olabilecek. TDP hakkında görüş ve öneriler de iletebilecek. Ayrıca güvenlik hizmetleri konusunda toplumsal desteğin artırılması sağlanacak. Vatandaşlar, PTT şubelerinden elde edebilecekleri e-devlet şifresiyle 'www.turkiye.gov.tr' adresine girdiğinde, projeyle ilgili sayfanın alt kısmında bulunan "istek veya öneriniz" alanını doldurarak, mahalle polisine istek ve öneriler gönderebilecek.

DP Büro Amirliği Yetki Alanı

TDP Büro Amirliği'nde görev yapan Polis Memurları sorumluluk bölgeleri ve TDP Şube Müdürlüğü tarafından dahil edildikleri projelerde;

Park, bahçe ve sokak aydınlatlamalarında sorun varsa gece karanlığında oluşabilecek suçların önüne geçebilmek ve vatandaşlarımızın sokakları güvenle kullanabilmesi için;

Sokaklardaki araçların aşırı hız yapmalarını ve olası kazaları önlemek için hız kesici kasistlerin yapılabilmesi için;

Metruk haldeki bina ve araçların tespit edilerek sokak güvenliğinin sağlanması, bu ve benzeri yerlerin suça sürüklenmiş kişilerce barınma yeri olarak kullanılmasını engellemek için çevresinin kapatılması ya da olduğu yerden kaldırılarak güvenli hale getirilmesi için;

Ayrıca suç öncesi alınabilecek tedbirlerin yanı sıra suç sonrası mağdurlara da destek hizmeti verilerek vatandaşların mağduriyetini en aza indirgenmeye çalışılmaktadır.

 Haber:Nazif HARUPÇU

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner169

banner205

banner206

ÖDEMİŞ’TE SU KESİNTİSİ YAŞANACAK
Bozdağ Mahallesinde Pazartesi günü su kesintisi yaşanacak.

Haberi Oku