Gündem:
Tire Kültür Derneği'nde Kan Değişimi

Haber: Dilek Ayvalı

Yeni yönetim kurulunun ilk toplantısında görevini Ali Haydar Öztürk'e devreden Seyfullah Ayvalı, yaptığı konuşmada, Tire Kültür Derneği'nin kurulduğu günden bu yana oldukça önemli ve başarılı projeleri gerçekleştirdiğini ifade ederek, "Derneğimizin kurulduğu 2005 yılından bu yana almış olduğum tüm sorumlulukları gururla yerine getirmeye çalıştım. Geldiğimiz noktada kendi rızamla derneğimiz için bir kan değişikliğinin ve yeni bir heyecanın oldukça faydalı olacağını düşündüm. Yönetim kurulumuzun da uygun görmesiyle gerçekleştirdiğimiz genel kurulla, uzun süredir sürdürmekte olduğum yönetim kurulu başkanlığı görevimi genç üyemiz Ali Haydar kardeşime  devrediyor olmaktan mutluluk duyuyorum. Tire kültür derneği bundan böyle yeni başkanı ve yeni yönetimi ile ilçemiz ve Türk kültürüne hizmetlerini sürdürecektir. İnanıyorum ki, yeni yönetimin enerjisi ve derneğimizin birikimi bir araya geldiğinde başarıları bir kat daha artacaktır."dedi.

Ayvalı, "Toplumsal Değişimi ve Gelişimin Temel Kaynağı Derneklerdir” Dernek yöneticiliğinin çoğu zaman oldukça kapsamlı özveriler gerektirdiğini sözlerine ekleyen Ayvalı, "Sivil toplum örgütlerinde etkili ve kalıcı işler üretmenin de ilk adımı bu özveriden kaynaklanıyor. Dernek yönetimi ve üyelerinin özverisiyle sivil toplumların ülkemize kazandıracağı çok şey vardır. Unutmayalım ki, toplumlardaki önemli gelişmelerin ve bilinçlenmelerin kaynağı ve ana rahmi genellikle sivil toplum çalışmaları olmuştur. Sivil toplumun önemini kavrayan bir kentin ve ülkenin öz değerlerini koruması ve geleceğe taşıması çok daha mümkündür” şeklinde konuştu.

Ayvalı, " Tire Kültür Derneği Tire ve Türk Kültürü İçin Üretmeye ve Çalışmaya Devam Edecek”   Tire Kültür Derneğinin kurulduğu günden bu yana yüzlerce etkinliğe imza atarak Tire nin en üretken sivil toplum kuruluşu olduğunu hatırlatan Ayvalı, “Bir çok etkinliğimizin ötesinde derneğimizin varlık sebebi olarak gördüğümüz Zeybek Ateşi, Nevruzun Kenti ve Tire Kültür Envanteri gibi oldukça önemli projeleri yeni yönetimimizin sürdüreceğine ve sahip çıkacağına inancım tamdır. Ben bu vesileyle bu güne kadar gerek üyelerimizin, gerekse Tire'deki ve Tire dışındaki gönüllülerimizin, birlikte görev yapmış olduğum tüm yönetim kurulu üyelerimizin derneğimize ve şahsıma vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür ediyor, derneğimize desteklerinin bundan sonra da sürmesini temenni ediyor, yeni yönetim kurulumuza da başarılar diliyorum ”dedi.

Ali Haydar Öztürk, “Üstlendiğim Görevi Onurla Sürdüreceğim”

Tire Kültür Derneğinin yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlenmekten büyük bir onur duyduğunu ifade eden yeni başkan Ali Haydar Öztürk,

''Kurulduğu günden bu yana ülke çapında ses getiren Zeybek Ateşi organizasyonları başta olmak üzere, Tire'nin kültür mirası olan eserlerin envanterinin oluşturulması ve bu sayede Vakıflar Genel Müdürlüğü kayıtlarına 20'nin üzerinde yeni eser kaydedilmesi, hem Türk toplumu hem de Tireliler için ayrı bir anlam ifade eden Nevruz etkinlikleri ve daha sayamayacağım pek çok önemli çalışmalara imza atan Tire Kültür Sanat Çevre ve Turizm Derneği'nin başkanlığına seçilmekten onur duyuyorum'' dedi.

Emperyalizmin kendi kültürel değerlerini ve ideolojisini başka bir ülkenin halkına benimsetmesine kültür emperyalizmi dendiğini hatırlatan Öztürk, "emperyalizm, bu yolla,  başka devlet veya uluslar üzerinde kendi çıkarları doğrultusunda etkide bulunmaya çalışmaktadır. Ne yazık ki, kültür emperyalizmi uzun yıllardır ülkemizde etkinliğini artırarak sürdürmektedir. Konuşma biçimimizden toplumsal ilişkilerimize, giyim tarzımızdan yemek alışkanlıklarımıza kadar bunu yaşayarak görmekteyiz. Biz de bu bilinçle görevi devraldığımız ilk günden itibaren kültürel yozlaşmaya karşı mücadele edecek ve hem Anadolu/Türkmen/Yörük kültürü hem de Tire kültürünün unutulmuş, unutulmaya yüz tutmuş değerlerini canlandırmak ve ayakta tutmak için gerekli tüm çalışmaları ara vermeden  sürdüreceğiz.'' şeklinde konuştu.

Tireli gençlerin ve çocukların hem fiziken, hem de ruhen sağlıklı yetişmeleri için, folklor, müzik, tiyatro, amatör spor gibi gerekli tüm faaliyetlerin hayata geçirilmesi için projeler üreteceklerini söyleyen Haydar Öztürk,  " öte yandan her türden madde bağımlılığıyla amansız bir mücadele verilmesi ve kitaptan uzak yetişen bu yeni nesle okuma alışkanlığının kazandırılması için var gücümüzle çalışacağız" diyerek,

"Tiremiz'in doğal güzelliklerinin ve tarımının korunması adına çevreye son derece duyarlı olacak; doğal ve kültürel değerlerimizin kapitalizmin kar hırsına feda edilmemesi yolunda her türlü yasal ve meşru mücadeleyi inançla yürüteceğiz" dedi.

Tire Kültür Derneği'nin yeni başkanı Ali Haydar Öztürk," Derneğimizin  yürütecek olduğu çalışmalarda her biri ayrı bir değer olan yönetim kurulu üyelerime güveniyorum. Kurucu başkan Sayın Seyfullah Ayvalı'dan aldığımız bu bayrağı onun da destekleriyle şereflice taşıyacağımıza inanıyorum" diyerek sözlerine son verdi.

Tire Kültür Yeni Yönetimi 

Tire Kültür Derneği'nin yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu.

Başkan:  Ali Haydar Öztürk

İlahiyatçı, Türkolog

Başkan Yardımcısı:

Saadet Şengök, Mimar

Sayman: Abdullah AKTAŞ 

İslam felsefecisi, Sosyolog

Genel Sekreter: Mehmet Remzi Şenki, Turizmci

Abdi Atlam  /Esnaf, 

Ahmet Mumcu /Veteriner, Serhan Aydın /Veteriner

Seyfullah Ayvalı/ Grafiker

Uluç Erdem Ersen /Sinema yönetmeni

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner169

DİKKAT ÖDEMİŞ’TE SU KESİNTİSİ
Gediz Elektrik tarafından Yarın saat 11.00 ile 17.00 saatleri arasında gerçekleşecek olan Orta gerilim şebekesi...

Haberi Oku