Gündem:
Ticaret Sicil Kayıtları  Silme İşlemi Uzatıldı
banner191


 Kamuoyunda Torba Yasa ola-rak bilinen 11 Eylül 2014 tarihli Resmi Gaze-te'de yayımlanarak yürür-lüğe giren “6552 sayılı İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Karar-namelerde Değişiklik Ya-pılması ile Bazı Alacakla-rın Yeniden Yapılandırıl-masına Dair Kanunu”nun 133. maddesi gereğince münfesih kapsamda de-ğerlendirilecek anonim ve limited şirketler ile koope-ratiflerin ticaret sicil kayıt-larının re'sen silme işlem-lerinin 1 Temmuz 2015 tarihine kadar uzatıldığını bildirdi. 
Sevin yaptığı açıklamada,   münfesih kapsamda değer-lendirilecek olan anonim ve limited şirketler ile ko-operatiflerin şunlar oldu-ğunu bildirdi:
"Sebebi ne olursa olsun aralıksız son 5 yıla ait ola-ğan genel kurul toplantıl-arı yapılamayan anonim şirketler ile kooperatifler, Türk Ticaret Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce tasfiye işlemlerine başlanılmış ve tasfiyeleri tamamlanmış olmasına rağmen, Tasfiye memurları tarafından; genel kurulun Kanunun öngördüğü as-gari süre ve şartlara uygun olarak toplantıya çağrılmış olmasına rağmen iki defa üst üste toplanamadığını ispatlayan ve kesin bilan-çonun genel kurula sunu-lamaması nedeniyle sicil-den silinemeyen anonim ve limited şirketler ile ko-operatifler, 24 Haziran 1995 tarihli ve 559 Sayılı Türk Ticaret Kanunun Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname gereğince, sermayelerini anılan Kanun Hükmünde Kararname ile öngörülen tutarlara çıkarmamış ano-nim şirketler ile limited şirketler. 6103 Sayılı Kanunun 20. Maddesine göre, Türk Ticaret Kanu-nunun yayımı tarihinden itibaren üç yıl içinde ser-mayelerini, anılan Kanu-nun 332 ve 580 inci madde-lerinde öngörülen tutarlara çıkarmamış anonim ve limited şirketler."
 Sermayelerini artırma-dıkları için sicil kayıtları silinen şirketlere de fırsat tanındığını ifade eden Baş-kan Kasım Sevin açıkla-masında, "Sermayelerini, 14 Şubat 2014 tarihine kadar 50 bin liraya çıkar-mayan anonim şirketler ile 10 bin liraya çıkarmamış limited şirketlerin sicil kayıtları, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunun Geçici 7. maddesi gereğince silin-miştir. Bu şirketlerin ser-maye artışı için 11 Aralık 2014 tarihine kadar oda-mıza ve  Ticaret Sicil Mü-dürlüğümüze  başvurma-ları halinde sicil kayıtları açılarak tescil işlemleri yapılacaktır" ifadelerine yer verdi.

Kasım Sevin ayrıca; “Vergi mükellefiyeti sona eren fakat; Odadan kapanış ve ticaret sicilinden kaydını sildirmemiş olan üyelerin borçları, vergi dairesinden kaydının silindiği tarihe kadar olan kısmı kadar tahsil edilecek olup, 30. 11.2014 tarihine kadar mü-racaat edilmesi halinde bu madde geçerli olacaktır” diyerek, bu kapsamdaki firmalar ile gecikmiş aidat borcu olan üyelerin odaya başvuru yapmaları çağrısında bulundu. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner169

banner205

banner206

TİRE ŞEHİT VE GAZİLER DERNEĞİ’NİN SERGİSİ
Tire Şehit ve Gazileri Anma ve Yaşatma Derneği 19 Mayıs Etkinlikleri Kapsamında Atatürk anıtına çelenk...

Haberi Oku