Tarihçi Kaya, “Mübadil Büyüklerimizin Fotoğraflarını Gelecek Kuşaklara Aktaralım”

Tarihçi Kaya, “Mübadil Büyüklerimizin Fotoğraflarını Gelecek Kuşaklara Aktaralım”
banner267

HABER:DİLAK AYVALI

Selanik Vilayeti Drama Sancağı Sarışaban Kazası Çağlayık Köyü 4.Kuşak Mübadili Olan Araştırmacı Tarihçi Muhammed Kaya, Mübadil Fotoğraflarını kaybolmaktan kurtarmak için büyük bir çaba sarfediyor.

Kaya:"Mübadil büyüklerimizden günümüze çok az belge ve kaydın geldiğini en azından Onların fotoğraflarını koruma altına almak Mübadil büyüklerimize karşı borcumuz. Bu amaçla 1924 Oncesi  (1.Kuşak) 3100 mübadilin fotoğrafına ulaşarak her geçen gün daha fazla fotoğrafa ulaştığını ve ülkenin dört bir yanından platforma katılımı arttırmak, "Kaya, Mübadillerin Izinde" ismiyle kurduğum sosyal platformda kısa sürede 10 bin Üyeye ulaştım.

“Kaya,Mübadillerin Izinde" Platformunun Kurucusu Kaya Ayrıca mübadelenin 100. yılında kapsamlı bir mübadil fotoğraf sergisi yapmayı planladığını belirtti.

Gezici Mübadil fotoğraf sergilerine virüs nedeniyle ara veren Kaya, Virus azalinca Ege Çıkarması Yapacağını, Bu çerçevede Aydın (Didim, Kuşadası) Izmir (Cesme, Urla) Muğla (Bodrum, Fethiye) gibi mübadillerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde, STK ve Dernekler ile görüşerek Mübadil fotoğraf sergileri yapacağını belirtti.

Araştırmacı tarihçi Muhammed Kaya ayırca, Drama, Kavala, Sarışaban mübadillerinin kullandığı 900 kelimelik Türkçe mübadil sözlüğü de çıkarmıştı.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2021, 12:24

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214