Sağlıkçılar iş bıraktı

Sağlık emek-meslek örgütler; TBMM Genel Kurulu’na sunulan, 'hekimler ile sağlık çalışanları' yasa teklifine karşı bugün ş bıraktı.

Sağlıkçılar iş bıraktı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sağlık ve Bütçe komisyonlarından, muhalefet partilerinin üyelerinin itirazına rağmen kabul edilerek genel kurula sunulan hekimler ve sağlık çalışanlarının haklarına yönelik düzenlemeleri içeren yeni yasa çalışmasına karşı sağlık örgütleri Türkiye genelinde bugün iş bıraktı.

İzmir’deki hekimler ve diğer sağlık çalışanları da iş bırakma eylemine katıldı. İzmir Tabip Odası, Türkiye Diş Hekimleri Birliği, Aile Hekimleri Sendikası, Birlik ve Dayanışma Sendikası, Dev-Sağlık İş, Genel Sağlık İş, Hekim Sen, SES, Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği veTürkiye Aile Hekimliği Uzmanlık Derneği (TAHUD) üyesi sağlık çalışanları iş bırakarak yasa tasarısının geri çekilmesini talep etti.

İş bırakma eylemlerinin özellikle İzmir Atatürk Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi, Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi, Bozyaka Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Hastanesi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Behçet Uz Çocuk Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Alsancak Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi, Suat Seren Gögüs Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Eşrefpaşa Belediye Hastanesi, Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi ve bu hastanelere bağlı ek hizmet binalarında etkili olması bekleniyor. Aciller, diyaliz merkezleri, yoğun bakımlar ve COVID klinikleri dışında sağlık emekçileri hizmet vermeyecek. Hekimler bugün sadece acil hastalar, diyaliz hastaları, acil ve riskli gebeler, çocuk aciller, kanser hastaları, yoğun bakım hastaları ve yatan hastalara hizmet verecek. Sağlık örgütleri 12:30’da İzmir İl Sağlık Müdürlüğü önünde bir açıklama yapacak ve yasa tasarısının yeniden komisyonlara gönderilerek istekleri doğrultusunda yeniden düzenlenmesini talep edecek.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TALEPLERİ NELER?

-İnsanca yaşamaya yetecek emekliliğe yansıyacak temel ücret

-İnsanca çalışma koşulları ve güvenli çalışma ortamları

-Ek göstergelerin 3600'den 7200’e kadar kademeli olarak artırılması

-Pandemide çalışılan her yıl için 120 gün yıpranma payı

-Personel eksikliğinin hızla kadrolu, güvenceli istihdam ile giderilmesi

-Etkin ve caydırıcı “Sağlıkta Şiddet Yasası”nın bir an önce çıkarılmasını, sağlıkta şiddetin sona ermesi

-Covid-19’un bütün sağlık çalışanları için illiyet bağı aranmaksızın meslek hastalığı olarak kabul edilmesi

-''Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği''nin geri çekilmesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner284