Gündem:
Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılıkla Dünya Pazarı'nda

Toplantıda söz alan Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, ‘Son yıllarda Türkiye’nin her yerinden yatırımcılar özellikle Süs Bitkileri ve Fidancılık sektöründe Ödemiş’i tercih ediyor. Bu tercihlerinin sebebi Ödemiş’in ikliminin, bitki gelişiminde Türkiye deki en uygun şartlara sahip olmasıdır.

Eriş, “3 süs bitkisinden birisi, her 2 fidandan birisi Ödemiş de yetişmektedir”

Süs bir verilerine göre Ödemiş de özellikle çalı ve ağaç grubunda yetiştirilen süs bitkileri Türkiye toplamının yüzde 34 ünü, fidancılık sektöründe ise % 45 ini teşkil etmektedir. Bu Türkiye açısından önemli bir merkez olduğumuzun kanıtıdır. Başka bir ifade ile neredeyse her 3 süs bitkisinden birisi, her 2 fidandan birisi Ödemiş de yetişmektedir.

Ancak sektörün kendi içinde çözmesi gereken problemler var. Özellikle sübvansiyonlu kredilerde süs bitkilerine yer verilmemesi, yatırım kredilerine yer verilmemesi, KDV oranlarını %18 den %8 e düşürülmemesi konularında lobi faaliyetlerini sürdürüyoruz. Yine fidancılıkta hastalıklardan korunma önlemleriyle ilgili Bakanlık ile bilgi paylaşımı yapıyoruz.

UR-GE (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi) Projesinin bugün itibariyle ilk aşaması olan ihtiyaç analizini başlatmış oluyoruz. Yaklaşık iki aylık bir süre içerisinde uzmanlar tarafından, bu projeye katılan firmaların verileri göz önünde bulundurularak bir raporlama yapılacak. Birebir görüşmelerde düşünce ve seviyeleri ölçülen firmalar bundan sonraki basamak olan kendilerini geliştirme sürecine hızlıca geçmiş olacaklar.

“Katılımcı firmalardan alınan bilgiler bundan sonraki 3 senelik yol haritasını çıkarmaya sağlayacak”

İhtiyaç analizi UR-GE  Projesinin temelini oluşturuyor, çünkü bu projeye katılan firmalardan alınan bilgiler bundan sonraki en az 3 senelik yol haritasını çıkarmamızı sağlayacaktır.

Ödemiş Ticaret Odası olarak da bizim projedeki amacımız Ödemiş’in Süs Bitkileri ve Fidancılık sektöründe adının tüm dünyaya duyurmasını sağlamaktır. İçersin de bulunduğumuz uygun iklim şartları ve üretim kapasitesi göz önüne alındığında amacımıza ulaşmada her hangi bir engel bulunmamaktadır. UR-GE projesi aslında ülkemizin içinde bulunduğu, döviz kurlarının yükselmesiyle oluşan krizi, fırsata çevirmek için en önemli yoldur.

Bu projeye giren firmaların ihtiyaç analizi tamamlandıktan sonra ki amaçları,  dünya ile entegrasyonlarını sağlayacak yapıya ulaşmaları için yapılması gerekenlere hazırlanmaktır. Katılımcı firmalar bu gelişim safhalarını tamamlayarak, projeye dahil olmayan firmaların önerilerine geçmiş olacaklardır.

Kurumsallık, uluslararası ticaret, gerekli sertifikaları tamamlama noktalarından belirli seviyeye gelmeleri için zorunlu bir itici güç oluşturacaktır. Bu noktasıyla da Ur-Ge bölgemiz için çok önemli bir proje oluyor. ’’ dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner169

YETKİLİLERDEN HIZLI ÇÖZÜM
Haber sitemizde yayınlanan “Vatandaş Şikâyetçi” haberimizin ardından Mezarlıklar Bölge Sorumlusundan...

Haberi Oku