“Hep beraber yöneteceğiz”

Çelikkaleli, Damızlık Birliği için adaylığını açıkladı

“Hep beraber yöneteceğiz”

 HABER: BAŞAR UÇAR

İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin 30 Nisan’daki genel kurulu öncesi daha önce de birlik başkanlığı yapan Ödemişli veteriner hekim Mehmet Çelikkaleli başkanlığa adaylığını açıkladı.

İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin 30 Nisan’daki genel kurulunda başkanlığa aday olduğunu açıklayan veteriner hekim Mehmet Çelikkaleli, Ödemiş’te kahvaltılı toplantı düzenleyerek çeşitli ilçelerden üreticilerle bir araya geldi. 125. Yıl Kültürpark’taki toplantıda Çelikkaleli iddialı mesajlar verdi.

Çelikkaleli, “İzmir Damızlık Birliği’ni 2011 yılındaki seçimlerinde Sayın Genel Başkan’ın da karşımızda aday olduğu bir seçimde kazandık. Ancak bölgemizdeki insanların beni çok uyarmasına rağmen, ben belli güçlerin birleşmesiyle güzel şeyler yapılır diyerek yola çıkmıştım. Bu basın açıklamasında bunu anlatmam gerekiyor. Bu insanlarla yola çıktık. 2012 yılında biliyorsunuz kuraklık nedeniyle samandaki sıkıntılar, şap hastalığı nedeniyle yaşanan ekonomik krizinden dolayı üreticimiz biliyorsunuz çökmüştü. Benim dönemimde dedim ki; ‘Gelin üreticiye yardım edelim, bu biriken paralar bu insanların parası’. Banka girdi-çıktılarıyla zoraki olarak çözüm bulduk. Üreticimiz bir nebze de olsa nefes aldı. Ödemiş’e düve çiftliği kurduk güzel şeyler yaptık.

“Yepyeni yüzlerle karşınızdayız”

Gelirimizin %75’ini alan bir yemle karşı karşıyayız. Bölgemizde doğan hayvanın %30’u ölüyor. %30’u kısırlık sebebiyle gebe kalamıyor. Bunlarla ilgili proje yapalım dedik, ama karşımıza hep şu çıktı: Sen veterinersin, veterinerlere pas veriyorsun. Suni tohumlama diyoruz vay olmaz. Salgın hastalıkla mücadele edelim diyoruz vay olmaz. Hayvancılığı kabzımallarla yapamayız. Hayvancılığı veteriner hekimlerle, veteriner hekim odalarıyla ve zooteknistlerle el ele verip yapacağız ki size faydamız olsun. Bu insanlarla bu işi yürütemedik. Birbirilerine ahlak dışı konuşmalar yaptılar. Ama küfür edenlerle küfür yiyen kol kola girip karşımıza çıktı. Bize karşı cephe aldılar. ‘Ahlakın, namusun, şerefin, haysiyetin olmadığı yerde Çelikkaleli olmaz’ dedim istifa ettim. Şimdi yepyeni bir listeyle yepyeni yüzlerle karşınızdayız. Burada en yaşlısı benim. Benden yaşlısı yok ve diyorum ki bu arkadaşlara bir dahaki dönem ben sizin yedeğinizim. Vizyon sahibi gençlerle bu işleri yapacağız” dedi.

“Yem fiyatı için çözüm bulacağız”

Yem fiyatlarının en büyük girdi olduğuna dikkati çeken Çelikkaleli, “Ben size söz veriyorum. Bu yüzde 75 yem gider belasını yok etmek ilk işimiz olacak. Bu yemin üreticiye maliyetini düşürmek için ne lazımsa; firmalarla anlaşmaksa anlaşmak, hammaddeyi getirerek bunu yeme çevirmekse çevirmek bunun çözümünü bulacağız. Tarım Bakanlığıyla kavgaysa kavga, basınsa basın. Karşılarında olmamız gerekiyorsa karşılarında, yanlarında olmamız gerekiyorsa yanlarında olacağız. Bu bölgedeki bu hayvancılığın sağlık sorunlarını yok edeceğiz. Meslektaşlarımız yanımızda sağolsunlar. Veteriner hekimler odalarıyla projeler var. Öyle güzel projeler var ki. Sizin hayvanların kısırlık problemlerini ortadan kaldıracağız” dedi.

“Bizim makam aracına ihtiyacımız yok”

Süt fiyatlarına da çözüm bulacaklarını söyleyen Çelikkaleli, “Görüyorsunuz, Hükümet’in verdiği taban fiyatı dahi uygulayamıyorlar. Sütte çok büyük güçler var. Etrafımızdaki kooperatiflere bakalım en güçlü kooperatif bile 1,20 denen sütü 1,145’ten alabiliyor. Burada kooperatifin adını vermeyeyim. Medyadan düşmeyen o kooperatif başkanları ne sütünü bir kuruş fazlaya alabiliyor ne yemini daha ucuza verebiliyor. Ama biz İzmir Damızlık Birliği’nin bu gücünü, birikimlerini size harcayacağız. Bizim makam aracına ihtiyacımız yok. Biz makam aracına binmedik binmeyeceğiz. Biz istifa ettikten sonra gördünüz müdürünün altında

araba, başkanın altında araba, yönetim kurulu üyesinin altında araba. Sizin mazotunuzu, bir kuruşunuzu ne yersem ne de yedirirsem bana haram olsun. Bizim bunlara ihtiyacımız yok. Bana ne para lazım, ne mevki lazım bana üreticinin desteği lazım” dedi.

“Ben istifa ettikten sonra Damızlık Birliği bir çivi çaktı mı?”

Çelikkaleli, hayvancılığın yoğun olduğu ilçelerden üreticilerle kurullar kuracaklarını ve yılda üç kez 20’şer kişilik çalışma grupları oluşturacaklarını belirterek, “Biz çok akıllıyız demiyoruz ama biz bu işi biliyoruz. O yapacağımız toplantılarda üreticinin önerileriyle projeler geliştireceğiz. Biz seçilince yukarı çekilmeyeceğiz, hep beraber yöneteceğiz. Biz başkaları gibi meyhanelerde ağırlamadık sizi. Sizi Kültürpark’ta ağırladık, başkaları gibi rakı ikram etmedik, süt ikram ettik, çay ikram ettik. Kendi paramızla yaptık. Başka kurumların, kuruluşların paralarıyla arabalarıyla buraya gelmedik. Kendi helalimizle karşınıza geldik. Başkalarının başka odaların paralarıyla size hizmet vermeye kalkanların yıllardır yönettikleri yerlerde neler yaptıklarını gördük. Bu kurumun başına geçseniz ne yapacaksınız?

Ben istifa ettikten sonra Damızlık Birliği bir çivi çaktı mı? Düve çiftliğini bile üreticiyle rekabet eder halde kullanmaya başladılar. Biz düve çiftliğini bu mantıkla yapmamıştık. Biz seçildiğimizde düve çiftliği nasıl çalışır göstereceğiz. Bu birlik sizindir, bu güç sizindir, bu para da sizindir. Biz sadece bu kurumu yönetmeye talibiz, üreticilerden destek bekliyoruz. Bugün buraya gelen arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2017, 10:43

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner227

banner234