Bu lahana ihraç ediliyor

Torbalılı çiftçilerin gözde ürünlerinden olan Brüksel lahanasında hasat başladı. 2000’li yılların başında bu yana ilçede yetiştirilen bu lahana cinsi, dondurulmuş gıda fabrikaları aracılığıyla birçok Avrupa ülkesine ihraç ediliyor.

Bu lahana ihraç ediliyor
banner267

HABER:FARUK ÇARK

Torbalı’da sayısı fazla olmayan çiftçi tarafından üretilen ve tanesi ortalama 5-10 gram arasında değişen bu lahana cinsi ülkemizde yavaş yavaş talep görmeye başladı. Geçen yıl kilosu 9 lira olan lahana, bu yıl5 liradan değer görmeye başladı. Fiyatların daha da artacağı ön görülüyor.

Önceleri domates, pamuk, mısır gibi ürünlerden vazgeçmeyen Torbalıdaki çiftçiler son yıllarda brokoli ve Brüksel lahanası üretimine başladı. Bu yıl yaklaşık 600 dekarlık alanda onlarca üretici tarafından üretilen brüksel lahanası, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, İngiltere gibi Avrupa ülkelerine gönderiliyor. Piyasada pek bilinmemesi nedeniyle iç pazarda pek talep görmüyor.

Genellikle donmuş çeşidiyle satılan bu minyatür lahana birçok yemek ve salata çeşidinde kullanılıyor. Torbalı’daki üreticiler gıda fabrikalarıyla anlaşmalı olarak üretim yapıyor. Avrupa’dan gelen talep doğrultusunda üretimde azalmalar veya artmalar yaşanabiliyor.

Torbalı’da yıllardır brüksel lahana üretimi yapan Ceyhan Kaya, “Bürüksel lahanası zahmetli bir iştir. 12 dönüm üzerinden yıllık ortama 10 ila 15 ton ürün elde ediyoruz.  Yeni başlayan hasadımız 4 ay sürecek. Toplanan ürünlerimiz özel market zincirlerine gönderiliyor. Avrupa’dan da talep var” şeklinde konuştu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214