BAYINDIR’A HANÇER

Ankaralı YHN Madencilik Şirket, İzmir’in Bayındır ilçesindeki Ovacık Tabiat Parkı'nın bulunduğu alana kurşun ve çinko ocağı açmak için ÇED süreci başlattı.

BAYINDIR’A HANÇER

Ankara merkezli tekstil, un ve madencilik gibi alanlarda faaliyetlerde bulunan Nora Grup bünyesindeki YHN Madencilik Şirketi, İzmir’in Bayındır ilçesinde kurşun-çinko ocağı açmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuruda bulunarak çevresel etki değerlendirme (ÇED) süreci başlattı. Ocağı açmak isteyen şirketin ortakları Turhan Bahur ve Yılmaz Bahur yer alıyor. Proje dosyasına göre ocağın açılmak istendiği pafta Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün kayıtlarında ormanlık olarak geçiyor. Bu alanın etrafında Ovacık Milli Parkı, üzüm bağları ile kiraz ağaçları ile kaplı araziler yer alıyor. Ocak alanına 511 metre yakınında Kemalpaşa’nın Ovacık mahallesindeki konutlar yer alıyor. Ayrıca proje alanı içerisinde İzmir Bayındır Ovacık Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda bulunuyor. Bölgede ayrıca başka kurşun-çinko ocakları da var.

Proje dosyasında şu ifadeler yer alıyor:

“Projenin faaliyet konusu; İzmir İli, Bayındır İlçesi, L19A3 Pafta adresinde Enerji Tabi Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünden alınmış IV Grup, 409,50 hektarlık ruhsat sahasının tamamında YHN MADENCİLİK İŞ MAKİNELERİ SAN. VE TİC. A.Ş. tarafından kurşunçinko ocağı faaliyetleri gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. “87627 Ruhsat Numaralı (ER:3392800) Kurşun-Çinko Ocağı” projesini kapsamaktadır. Ruhsat bilgilerinde İşletmeye ait Ruhsat EK-2’de, koordinatlar ise EK-1’de sunulmuştur. Projenin amacı, YHN MADENCİLİK İŞ MAKİNELERİ SAN. VE TİC. A.Ş. tarafından alanda bulunan Kurşun-Çinko malzemesinin arama ve işletme faaliyetinin yapıldıktan sonra alınarak piyasaya arz edilmesidir. Proje kapsamında çıkarılacak olan malzemenin 90.000 ton/yıl açık ocak işletmesinden 30.000 ton/yıl kapasite ile yeraltı ocak işletimesinden çıkarılması planlanmaktadır. 409,50 hektarlık ruhsat sahasının 23,25 hektarlık ÇED Alanlarının (15,75 ha ÇED Alanı-1 ve 7,5 ha ÇED Alanı-2) hektarlık kısmında toplamda 120.000 ton/yıl malzeme çıkarılması planlanmaktadır. Çıkarılacak olan malzemenin %80’i Kurşun-Çinko Cevheri (96.000 ton/yıl) alınması planlanmakta olup %20 oranında pasa çıkacaktır. Bu kapsamda ocaktan alınacak olan toplam malzeme miktarı; 96.000 ton/yıl Kurşun Çinko Cevheri ve 24.000 ton/yıl pasa olmak üzere toplam üretim kapasitesi 120.000 ton/yıl olacaktır.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner284