banner281

BAKAN DANIŞMANLARI ARİF BARATA, METİN ÇAMLI DAMIZLIK BİRLİĞİ SEÇİMLERİNDE NEYİN PEŞİNDELER?

BAKAN DANIŞMANLARI ARİF BARATA, METİN ÇAMLI DAMIZLIK BİRLİĞİ SEÇİMLERİNDE NEYİN PEŞİNDELER?

9 BİN ÜYESİ OLAN BİLİKTE

95 KİŞİ İLE SEÇİME GİDİLDİ

AKP'li isim anlattı: Bakan Pakdemirli'nin 'suç makinesi' danışmanları

Haber / Dilek Acar GÜLEÇ

İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin genel kurulu 9 bin üyesi olmasına rağmen 95 kişiyle yapıldı. Başkan adayı Çağlar Aran kongreye alınmazken skandal iddiaları gündeme getirdi. Bakan danışmanları üzerinden yürütülen lobi faaliyetlerine dikkat çeken Aran, “Bu hukuksuzluklar birliğimizi yok ediyor. Lobinin tercihi, çobanın tercihinin önüne geçiyor” dedi.

İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin 30 Temmuz’da yapılan genel kurulu hakkında skandal bir iddia ortaya atıldı. Birlik başkanlığı için adaylığını açıklayan ve uzun zamandır çalışmalar yürüten Çağlar Aran, kongreye alınmadı. Aran'ın iddiasına göre, 2016 yılındaki genel kurulda yaklaşık 7 bin üye oy kullanırken bu yılki seçim, SOYBİS sistemine kayıtlı 98 kişiyle gerçekleştirildi. Yaklaşık 9 bin asil üye, hiçbir tebligat gönderilmeden yedek üyeliğe düşürüldü ve seçme-seçilme hakları elinden alındı. Ancak Çağlar Aran ve Av. Nilgün Dağgeçen; Tarım Bakanlığı’nın, seçimlerin tüm üyelerle yapılmasını istediği yönünde bir kararı olduğunu belirtti. Öte yandan Aran, bakanlık içinde lobileşmenin olduğunu, aynı operasyonun tüm Türkiye’de yapılacağını iddia etti.

SEÇİM TESCİL EDİLMEMELİ!

Bakanlığın seçimi tescil etmemesi ve müfettiş göndermesi gerektiğini söyleyen Dağgeçen, “Bizler hukuki süreci başlatıyoruz. Burada demokratik hak ciddi şekilde engellenmiş durumda. Bu birlik çobanların aidatlarıyla ayakta duruyor. ‘Parayı alalım ama oy kullandırtmayalım’ anlayışıyla karşı karşıyayız” diye konuştu.

HUKUKSUZLUK İDDİASI

Başkalık için adaylığını açıklayan ve kongreye alınmayan Çağlar Aran ise hukuksuz bir genel kurulun yapıldığını belirtti. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin danışmanları olan ve ‘suç makineleri’ iddiasıyla medyada isimleri çıkan Arif Barata ve Metin Çamlı’nın da kongrede olduğunu söyleyen Çağlar Aran, “Bu hukuksuzluğu Türkiye genelinde yapmaya çalışıyorlar. Üretici ve devlet arasına nifak sokmaya çalışıyorlar. Önümüzdeki hafta Diyarbakır’a gideceğim. Orada da 5 bin üye var ama 200 kişiyle seçim yapmaya çalışıyorlar. Bakanlık içinde bir lobileşme var. Bunlar mazlumların üstünden besleniyorlar. Lobinin tercihini, çobanın tercihinin önüne geçiriyorlar” diye konuştu.

DANIŞMANLAR ÇANAK TUTTU!

“Hem devlet sana prim ödeyecek hem aidat alacaksın hem de bu mazlumların seçme ve seçilme hakkını elinden alacaksın” sözleriyle birliğin mevcut yönetimine sert tepki gösteren Aran, “Tebligat göndermeden kimsenin üyeliğini düşüremezsin. Bunlar birliği bitiriyorlar, üreticiyi küstürüyorlar. Tarım Bakanı’nın medyada ‘suç makinesi’ diye anılan danışmanları ve birlik avukatı da bu kongredeydi. Tarım Bakanlığı’nın ‘seçimi tüm üyelerle yapacaksınız’ kararı var ancak bunlar hukuksuz, demokrasiye aykırı seçim yaptılar. Buna çanak tutanlar da işte Tarım Bakanı’nın danışmanlarıdır. Biz bu konuda dava da açacağız. Tarım Bakanlığı, kongreye muhalefet şerhi de koydu, inanıyorum ki bakanlık seçimi geçersiz sayacaktır” dedi.

Öte yandan Aran, “Onlar kapalı kapılar ardında çalışıyor. Ben 720 tane köy gezdim. Şimdi deşifre oldular işte. Kendi içlerinde de AKP’nin Karaburun Belediye Başkan Adayı olan Ferhan Eroğlu’nu birliğe başkan yaptılar” diyerek birlik içindeki siyasi ilişkilere dikkat çekti. Çağlar Aran, “Basında suç makinesi olarak haber yapılan Bakan Danışmanı Arif Barata ve Metin Çamlı Tarım Bakanı Bekir Pakdemirliyi bile hiçe sayarak çobanların seçme seçilme hakkının engellenmesine ses çıkarmadı. İzmir Keçi Koyun Birliğinin üyesi olan 9 bin çoban polis barikatı ile içeri alınmadı. Tarım İl Müdürlüğü demokratik olmayan seçime muhalefet şerhi koymasına rağmen 95 kişi ile yapılan seçimi birlik avukatı ve danışmanlar başarı olarak ilan ettiler.” kaynak: izgazete

BAKAN DANIŞMANLARI NEYİN PEŞİNDE

Özellikle İzmir İli Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği ve İzmir İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin seçim sürecinde karşımıza çıkan iki isim Arif Barata ve Metin Çamlı hakkında ulusal medyada çıkan haberlerde Tarım Bakanının suç makinası danışmanları olarak ortaya iddialar atıldı.

 “Bugün İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği’nin kongresini dostlarımızla birlikte başarı ile icra ettik.” paylaşımda ki fotoğraf karesinde;  9 bin üyenin olduğu birlikte 95 oyla seçim alan Başkan Ferhan Eroğlu, Tarım Bakanı Danışmanları olan Arif Barata ve Metin Çamlı yer alıyor.

Aynı şekilde İzmir İli Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği seçiminde de seçim sonunda Arif Barata ile el kaldıran Ahmet Kocaağa yapmış olduğu konuşmada “Sayın ARİF BARATA ve ekibine kendilerine ne kadar teşekkür etsem azdır. Son bir haftadır seçimi beraber yürüttük kendileri ile şahsım adına teşekkür ediyoruz.”

BAKAN DANIŞMANI ARİF BARATA “Sağolsunlar gerek yok söze fazla iyi ki varsın Ahmet Kocaağa başkanım” cümlelerini kullandı.

DANIŞMAN ARİF BARATA ve METİN ÇAMLI SUÇ MAKİNASI MI?

Çıkan haberde “Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 49 danışmanla görev yapıyor. Bunlardan Arif Barata hakkında 47 suç kaydı, Metin Çamlı hakkında 64 suç kaydı var. Metin Çamlı, resmi belgede sahtecilikten 1 yıl hapis yattı, et-süt birliklerini yönetiyor. Arif Barata da ihaleye fesat karıştırmak ve hırsızlıktan cezaevine girdi, adam öldürmeye teşebbüsten yargılanıyor” yer aldı.

RESMİ OLARAK BAKAN DANIŞMANI MI? DEĞİLLER Mİ?

Arif Barata: Hapis yattım ama sabıkam yok!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin danışmanı Arif Barata, hakkında 47 suç dosyası olduğuna ilişkin haberler üzerine bir açıklama yaptı. 12 yıl önce ihaleye fesat karıştırmak suçundan 4 ay cezaevinde yattığını ve hakkında halen devam eden 7 ayrı dava bulunduğunu itiraf eden Barata, "Ama karanlık hiçbir şeyim yok. Adli sicil kaydım yok” dedi.

Birlik seçimlerinde haberlerde ve videolarda Bakan Danışmanları olarak lanse edilen ve buna itiraz etmeyen, Açıklamasında ise Bakan Danışmanı olduğunu zikretmeyen Barata “AK Parti üyesiyim. Siyasetçiyim. Bakan (Bekir Pakdemirli) beyle, sahada çalışıyoruz. Siyaseten destek veriyorum. Türkiye Jokey Kulübü'nden de maaş alıyorum” açıklamasında bulundu.

Arif Barata, hakkında devam eden davaların içeriğinin de ‘alacak', ‘ihaleye fesat karıştırma', ‘ortaklığın giderilmesi', ‘ön alım' ve ‘yürütmeyi durdurma' olduğunu söyledi.

Metin Çamlı: Bekir Pakdemirli ile hiçbir danışmanlık ve farklı bir görevim olmamıştır”

Kendisini Bakan Danışmanı olarak lanse eden, özellikle birlik seçimlerinde aday olanlarla pazarlık içerisinde olan Çamlı, kendi sosyal hesabından danışman olmadığını, bakana bağlı bir görevinin olmadığını açıkladı. Ama hakkında ki suçlamalar ile ilgili bir açıklama yapmadı.

Gündemden düşmeyen Bakan Danışmanları Arif Barata ve Metin Çamlı ile ilgili Bakan Pakdemirli henüz açıklama yapmaz iken tavrının ne olacağı da merak konusu

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2021, 19:04

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214