Patates böceği (leptinotarsa decemlineata)

​​​​​​​Halk arasında dış görünüşünden dolayı çizgili böcek, pijamalı böcek olarak da anılan patates böcegi bitki için zararlı ve mücadelesine önem verilmesi gereken bir türdür.

Patates böceği (leptinotarsa decemlineata)

rgin kışı toprakta geçirir. İlkbaharda;  Ege ve Marmara bölgelerinde nisan ayının ikinci haftası, İç Anadolu’da mayıs başına kadar çıkmaya başlar. Kışı toprakta döllenmiş olarak geçiren dişiler ve ilkbaharda çıktıktan sonra döllenen dişiler yumurtalarını grup halinde ya da tek tek yaprak altlarına bırakırlar. Döllenme geçirmemiş dişilerde yumurta bırakır; ancak bırakılan yumurtalar bir hafta içinde bozulur. Yumurtadan çıkan larvalar oburca beslenirler. İlkbaharda topraktan çıkınca  bulundukları yerde besin yoksa, besin aramak için uçarlar zaten böceğin yayılması da bu şekilde gerçekleşir. Dört gömlek değiştirerek en fazla 25 günde ergin olurlar. Dişi ve erkek erginlerin ömürleri değişmekle birlikte; hiç beslenmeden 19 ila 62 gün dayandıkları bilinenler arasındadır. Önce yaprakların ana damarlarını bırakacak şekilde beslenen böcek, daha sonra ana damarları da yer. Bitki çalı formunda kalır. Hasad tamamen yapılmalı tarlada yumru bırakılmamalıdır. İlkbaharda tarla tekrar dolaşılmalı kalan bitki ve yumrular toplanmalıdır. Böcek küçük tarım alanlarında  görüldügü takdirde elle de toplanabilir. Aynı şekilde yaprak altındaki yumurtalarda görüldüğü takdirde elle toplanabilir. Yumrular ilaçlanabilir ve gerekli görülmesi halinde yeşil aksam ilaçlaması da yapılabilir.

Patates böceği (leptinotarsa decemlineata)  ilk olarak Solanum rostratum (it üzümü ) üzerinde keşfedilmiştir. Böcek  Amerika’da yabani Solanaceae familyasıyla beslenirken, patatesin Amerika’ya girmesi böceği zararlısı haline getirmiştir. Almanya ikinci dünya savaşında aldığı yenilgi sonrasında bir yandan bozuk ekonomiyle mücadele ederken bir yandan da kıtlıkla mücadele ediyordur. Patetes kıtlıkla olan mücadelelerinde yetiştirmeye başladıkları bitki olmuştur. Bir süre kıtlığa yardımcı olan patates yetiştiriciliği aniden artan patates böceği populasyonu ile sıkıntılı bir hal almıştır. Alman Hükümeti açıklama yaparak Amerika’nın sabote amacıyla uçaklarıyla patates böceği saldığını duyurmuştur. Ülkede olağannüstü hal ilan edilmiş mücadele için bildiriler ve afişler dağıtılmıştır. Ülke de bilinmeyen bu yeni böcek türü için zamanın posta pullarına ve kartlarına bile yansıtılmıştır. Daha sonra bu zararlı Avrupa’ya yayılmıştır.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner214

banner257

banner227

banner234