Belediye:
MUTLU İNSANLARIN YAŞADIĞI TİRE HAYALİMİZDE İLK YÜZ GÜNÜ GERİDE BIRAKTIK

Haber: Dilek Ayvalı

İşte o basın toplantısında Başkan Duran’ın yaptığı açıklamaların ayrıntıları,

BU MAKAM TİRELİLERİNDİR

Belediye Başkanı Salih Atakan Duran yaptığı konuşmada, "Bizler için yorucu ama yorucu olduğu kadar keyifli geçen 31 Mart Yerel Seçimlerinin sonucunda Tireli hemşerilerimizin teveccühü ile Tire Belediye Başkanlığı bizlere nasip oldu.  İYİ Partili, Cumhuriyet Halk Partili ve gönüllülerimiz ile birlikte Millet İttifakı olarak hep birlikte inandık, çalıştık, kazandık, birlikte başardık. Seçimlerde kıymetli Tirelilerin gönül oyları ile belediye başkanı seçildikten sonra 5 Nisan günü mazbatamızı alıp görevimize başladık. İlk konuşmamı ‘’artık parti siyaseti bitmiştir, hizmet siyaseti başlamıştır’’ şeklinde yapmıştım. O zamandan bu yana belediyeye gelen vatandaşın kim olduğuna, nerden geldiğine, hangi siyasi görüşten olduğuna bakmadan sadece işimizi yaptık. Görevimizin ilk 1 ayında yoğunluklu olarak bizlere hayırlı olsun ziyaretinde bulunan misafirlerimizi ağırlamakla geçti. Halen daha hayırlı olsun ziyaretleri almaya devam ediyoruz. Çok şükür bundan da rahatsız değiliz. Çünkü bu makam Tirelilerindir. Bizlere düşen Tirelileri temsil etmek, Tire için çalışmak, Tirelilere hizmet etmek ve onların hakkı olan tek 1 kuruşun dahi hesabını vermektir. Seçimler öncesi Tire için dile getirdiğimiz bir hayalimiz vardı. O da işçisi, çiftçisi, esnafı, çalışanı, genci, yaşlısı ile mutlu insanların yaşadığı bir ilçe hayaliydi.

MUTLU İNSANLARIN YAŞADIĞI TİRE HAYALİMİZDE İLK YÜZ GÜNÜ GERİDE BIRAKTIK

İlk yüz günümüzde öncelikli olarak;

-Belediyeye idari ve mali disiplin getirme

-Belediye personelinin verimliliğini arttırma

-Zarar eden ve atıl hale gelen Belediye işletmelerinin düzenlenmesi

-Belediye yönetiminde organizasyon şemasını oluşturma

-Vatandaşlarımızın öncelikli isteklerini (Yol, asfalt, parke taş döşemesi) yerine getirme

-İlçenin kültür, sanat ve spor alanında verimliliği arttırma gibi önemli konularda çalışmalar yaptık.

İlk 100 günümüzde Milli ve manevi değerlerimize sahip çıktık. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yapılan stada Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adını verdik ve yıllardır belediyemizde bulunmayan TC yazısını hak ettiği yere yazdırdık. Milli mücadele kahramanı Sunullah Efendi’nin büstünü de yakıştığı yere Tire Kent Müzesi’nin önüne koydurduk. Mübarek Ramazan ayında her gün başka bir mahallede düzenlediğimiz sokak iftarlarıyla vatandaşlarımızla beraber iftarımızı yaptık.

İSRAF DÜZENİNE SON VERDİK

İlk 100 gün boyunca söz verdiğimiz gibi hep vatandaşlarımızın yanında, arasında olduk. Makamımıza gelen kimseyi geri çevirmedik, bize söylenenleri duymazlıktan gelmedik. Meclis toplantılarımızı internet aracığıyla canlı olarak halkımızla paylaştık. Tire Belediyesi’nde kapalı kapılar ardında karar alma dönemini kapatarak, aldığı kararları halkından saklamayan, halkına anlatan, halkıyla paylaşan şeffaf bir belediye haline getirdik. Belediyeyi har vurup havran savrulan halden, tasarruf eder bir hale getirdik, israf düzenine son verdik.

-İsraf düzeninin sona ermesiyle 31.03.2019 tarihinde devralınan borçtan 2.500.000,00TL’lik bir azalma sağlandı.

-Belediye alacaklarından 3.321.000,00 TL’lik tahsilatla iyileştirme sağladık. Bu hususta görevlerini en iyi şekilde yapan belediyemiz bürokratlarına ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

-Tire Belediye Spor Kulübü’ne tahsis yapılan belediyemize ait yerlerin tahsislerin kaldırılması ve tahsisi kaldırılan yerlere belediyemiz meclisince yeni fiyat tarifelerin belirlenmesiyle gelir artışı sağlandı.

-2019 ücret tarifelerinde bazı kalemlerle ilgili yeni düzenlemeler yaparak gelir artışı sağlandı.

Tüm bunların yanı sıra;

-2020-2024 yıllarını kapsayan stratejik plan hazırlama çalışmaları başlatıldı.

-Stratejik plana bağlı olarak 2020 yılı bütçe hazırlık çalışmaları için daha şimdiden müdürlüklere bütçe çağrısı yapıldı. Bu da mali yönden işi ne kadar sıkı tuttuğumuzun göstergesidir.

İŞİMİZİ HAKKIYLA YAPACAĞIZ, MESAİ SAATLERİNE UYACAĞIZ

Göreve geldiğimizde yaptığımız incelemelerde, mevzuattan ve ciddiyetten uzak, ahbap çavuş ilişkisine dayalı bir yönetim anlayışının olduğu, mali yönden tükenme noktasına gelmiş, tamamıyla keyfi uygulamalarla yönetilmiş bir belediye yapısı ile karşılaştık. Bu yüzden önce idari ve mali yapılanmaya gittik. İdari ve mali yapılanma konusunda çalışmalara başladığımızda, seçimden çok kısa süre önce buna son 2 gün de dâhil olmak üzere işe alınmış ve görev yerleri belli olmayan personelle karşılaştık. Belediye personelinin büyük bir bölümü mesaiye geç gelmeyi ve mesaiden erken çıkmayı alışkanlık haline getirmiş hatta mesai saatleri içerisinde özel işlerini yapar hale gelmişti. Anında idari konuda disiplin uygulamalarına giderek bu durumun önüne geçtik. Kurallara uymayanlar hakkında gerekli işlemleri yaptık. Bu konuda asla taviz vermeyeceğimizi personele anlattık. Ben de dahil olmak üzere bu ilçede yaşayan 85 bin kişinin ödediği vergilerle maaş alıyorsak, işimizi hakkıyla yapacağız, mesai saatlerine uyacağız. İdari disipline giderken işçimizin haklarını da unutmadık. Sendika ile anlaşma yaparak işçilerimizin haklarını yasa ile koruma altına aldık.

İŞTİRAKLER KÂRA GEÇMEYE BAŞLADI

Mali durumu düzeltmek için belediye adına alımları olması gerektiği gibi satın alma birimi üzerinden yaptırdık. Eskiden her birim neye ihtiyacı varsa çıkıp alıyorken bunu tek birime indirerek, mal alım konusunda kontrolü sağladık, piyasada en uygun teklif veren firmalarla çalıştık.  Belediye işletmelerine ne alınmış, alınan malzemelerle ne yapılmış bununla ilgili tek bir doküman dahi yoktu elimizde. Şimdi işletmeler için ne alındığı, nerelerde ne kullanıldığını biliyor, takibini yapıyoruz.

Göreve geldiğimizde Toptepe, Derekahve, Gölet gibi işletmeler zarar ediyordu. İdari ve mali disiplin sağlayarak işletmelerimizin kar etmesini sağladık.

-01.01.2019-31.03.2019 tarihleri arasında Sadece Gölet Restoran’ın zararı 156.328,39 TL

Göreve geldiğimiz 05.04.2019’dan bu yana 1 kadrolu, 13 şirket çalışanı ile hizmet veren restoranda

327.968,00 YL Gelir elde edilmiş, zarar ise 156.238,39 TL’den 7.060,39 TL’YE düşürülmüştür.

Gölet’teki tadilatlar için 3.525,95 TL inşaat malzeme alımı yapılmıştır.

-01.01.2019-31.03.2019 tarihleri arasında Toptepe Aile Gazinosu’nun zararı 12.382,76 TL iken

Ramazan ayı boyunca gazino kapalı olmasına rağmen 3 aylık dönem karı 37.098,42 TL’dir.

12 şirket çalışanı ve bir bekçi ile hizmet veren gazinoda 76.127,72 TL’ye wc tadilatı yaptırılmıştır.

-01.01.2019-31.03.2019 tarihleri arasında 109.902,52 TL zarar eden Derekahve işletmemiz, bizim dönemimizde 3 ayın sonunda 136.356,00 TL gelir elde etmiş ve dönem zararı 109.902,52 TL’den 18.663,72 TL’ye gerilemiştir.

Toptepe, Gölet, Derekahve ve yüzme havuzunda tadilat ve düzenleme çalışmaları yaptık.  Yüzme havuzumuzda yaptığımız tadilatlarla havuzu halkımız için daha güvenilir ve daha hijyenik hale getirdik. Havuzda günlük numune alınarak, tahlil için gönderilmektedir.

AKSAKLIK GÖRDÜĞÜMÜZ HER YERDE DEĞİŞİKLİKLER DEVAM EDECEK

Yine göreve geldiğimizde belediye araçları keyfi olarak adeta şahıs aracı olarak kullanılıyordu. Araba, motor vs. ne varsa hepsini tek bir birim altında topladık. Şimdi bir araç nereye gidiyor, kimle ne için gidiyor, iş ne zaman bitmiş ve dönmüşler hepsini biliyoruz. Bunların hepsini belediyemizde yaptığımız organizasyon şeması ile sağladık. 3 belediye başkan yardımcımız ile çalışıyoruz. Bazı müdürlüklerde değişikliklere gittik. Bazı müdürlüklerde ise yeni koordinatör arkadaşlar atadık. Bu sayede hem belediyeden hem de belediyeye bağlı işletmelerden daha da verim almaya başladık. Aksaklık gördüğümüz her yerde değişiklikler devam edecek.

Seçimler öncesinde bilhassa köylerimizde, vatandaşlarımıza seçimden seçime hatırlanmayacaklarının sözünü vermiştim. Köylerimizde yaşayan vatandaşlarımız 5 yılda bir sadece seçim için hatırlanmayacak demiştim" şeklinde konuştu.

100 günlük süre içerisinde Gökçen, Kahrat, Kızılcahavlu, Peşrefli, Yeğenli, Yemişler, Büyükkemerdere, Küçükkemerdere, Çayırlı, Akyurt, Akçeşehir, Kurşak, Yeniçiftlik, Alaylı, Alacalı, Yenioba, Eskioba, Mahmutlar, Turgutlu köylerimizi ziyaret ettim, dertlerini dinledim, problemleri yerinde görüp çalışmalara başladık. Şu an Mahmutlar, Eskioba, Akçeşehir, Işıklı, Akkoyunlu,Doyranlı, Gökçen, Kahrat, Büyükkale, Çukurköy ve Dağdere’de belediyemiz ekip, ekipman ve araçları çalışıyor.

Ayrıca şehir merkezinde bulunan Cumhuriyet, İstiklal, Kurtuluş, Atatürk, Yeni ve Fatih mahallelerinde yol yapım, düzenleme ve tamirat çalışmaları tamamlandı. İlçe merkezinde bulunan (Tedaş, Doğalgaz, Telekom vs…) gibi kuruluşların yaptığı kurum kazılarının da asfaltlanması İzmir Büyükşehir Belediyesi ile koordine sağlanarak yaptırıldı. Çakallı Mevkii’nde bulunan ova yolu düzenleme çalışmalarımız ise devam ediyor. İlk yüz gün içerisinde toplamda 5460 m2 kilit taş döşeme işi, 5450 m2 asfalt serimi ve 320 m3 taş duvar örme işi yapılmıştır. Bundan sonra da yol yapım, bakım ve tamir çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir. Tire Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğümüz tarafından rutin sokak, cadde ve meydan temizliklerimizi aksatmadan yerine getirdik. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı saha çalışanların sayısını arttırarak ilçemizde bulunan 78 parkın bakımını daha düzenli hale getirilmesini sağladık.

Göreve geldiğimizden bu yana ilçemizin kültür, sanat ve spor yaşamına katkı sağladık. Turizm Haftası, Çocuk Şenliği, Gençlik Şöleni, Milli Mücadelenin 100. Yıl kutlamaları, Hıdrellez, Dağcılık Festivali ve Girit’ten Tire’ye Lezzet ve Kültür Festivali gibi önemli organizasyonlara imza attık. Gençlerimizi spora teşvik etmek ve geleceğimiz sporcularını yetiştirmek için her branşta spor okulları açtık. Kadın danışma Merkezi’nde kadınlarımıziçin çok sayıda kurs açarak ev ekonomilerine katkı sağlamaya çalıştık.

Sevgili Tireliler, kıymetli basın mensupları bu yapılan toplantıda sizlere 100 gün içerisinde yapabildiklerimizi anlatmaya çalıştım. Tabii illaki atladığımız hususlar vardır ama şundan emin olmanızı istiyorum ki 100 gün boyunca sizlerin hakkını gasp edecek hiç bir uygulamaya imza atmadım. Bundan sonra da görev sürem boyunca hiçbir Tirelinin hakkını gasp edecek, onların başını yere eğecek hiçbir kararın altına imzamı atmayacağım. Daha önce belirtmiştim: Ben Tire Belediyesi’ne 5 yaşında rahmetli dedem Salih Duran'ın elinden tutarak girdim. Bize daha küçük yaşlarda belediyenin ekmeği nasip oldu çok şükür şimdi bizim de hizmetlerimiz belediyemize nasip oluyor. Göreve başladığımız günden bu yana şehrimiz için ne yapabiliriz? Hep bunları düşündük, bunları tasarladık. Çok kısa süre içerisinde gözle görülür ve hatırı sayılır işlere imza atmaya çalıştık. Bundan sonra da meclis üyelerimizle ve Belediye çalışanlarımızla el ele vererek Tire için gece gündüz demeden, çalışmalarımıza devam edeceğiz. Tireliler şüphe duymasın ki belediyenin tek zerre bir kuruşu boşa harcanmayacak. Konuşmamın başında söylediğim gibi şatafat ve israf devri sona ermiştir. Bundan böyle tasarrufun yapıldığı belediyenin imkânlarının sadece belediye hizmetleri için kullanıldığı bir dönem başlamıştır. Sadece 100 gün gibi kısa bir sürede çok şükür şatafat ve israf dönemine son verip tasarruf dönemini gerçekleştirdik. Bundan sonra da yine aynı şekilde aynı inanç azim ve hırsla sadece insan odaklı hizmet anlayışı ve şeffaf belediyecilik ile hizmetlerimize devam edeceğiz" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Başkan Duran, "TİRE BELEDİYESİ ARTIK...
Tire'de 1 ton Karakılçık Buğday Tohumu toprakla buluştu

Haberi Oku